Jediný přeživší z helikoptéry Petra Kellnera chce podat svědectví

od Nikola Jaroschová
1 minuta čtení
david horvath
Zdroj: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

David Horváth, 48letý bývalý reprezentant v snowboardingu a fotograf a také jediný přeživší tragické nehody helikoptéry na Aljašce, se pomalu zotavuje. Již nyní oznámil, že se bude snažit poskytnout svědectví americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Ten vyšetřuje příčinu zřícení helikoptéry, ve které seděl kromě Horvátha také nejbohatší Čech Petr Kellner a další čtyři lidé.

Stroj zatím z neznámých příčin narazil do hory u ledovce Knik. Jediný, kdo zůstal naživu, byl právě Horváth. Ten byl ve velmi vážném stavu dopraven do nemocnice v Anchorage.

Tady bojoval několik dní o život. Nyní to však vypadá, že se jeho stav zlepšil.

Horváth už není pacientem

Podle ČTK byl již vyškrtnut ze seznamu pacientů nemocnice. Což může znamenat, že byl propuštěn, nebo požádal, aby o jeho stavu nemocnice nepodávala žádné informace.

Deník Anchorage Daily News přišel s informací, podle které měl Horváth prostřednictvím svého právního zástupce vzkázat, že je ochotný vypovídat a podat svědectví, ale že toho prozatím ještě není schopen.

„Zřejmě to chvíli potrvá,“ řekl redakci Anchorage Daily News hlavní vyšetřovatel Clint Johnson z NTSB.

Probíhá zkoumání vraku

Vrak helikoptéry Airbus AS350B3, ve kterém zemřel Čech Petr Kellner společně s dalšími čtyřmi lidmi, byl konečně vyzvednut a odvezen do města Anchore, kde bude detailně prozkoumán.

„Přijede tým šesti až osmi lidí, kteří budou nejdřív pracovat na vraku a podnikat další činnosti během příštího týdne,” vysvětlil pro televizi KTTU TV Johnson.

Prozatím se našla část elektroniky od palivového systému, která ukládá letová data, například tlak, rychlost či teplotu. NTSB poslala tuto součástku jejímu francouzskému výrobci, který by ji měl podrobit důkladné analýze.

Tragická nehoda se stala 27. března, kdy Kellner se svými známými vyrazil helikoptérou na takzvaný heliskiing. Jedná se o adrenalinový sport, při kterém jezdci na lyžích nebo na snowboardu skáčou z vrtulníku do volného terénu.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články