Pražské metro je konečně pokryto mobilním signálem

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
Metro
Zdroj: Oliver Foerstner / Shutterstock.com

Celé metro v hlavním městě České republiky je nyní pokryto rychlou sítí LTE, některé stanice dokonce superrychlou sítí 5G. Surfovat, volat či esemeskovat během jízdy můžete už od loňského roku s výjimkou jediné stanice, a to Jiřího z Poděbrad.

Práce na pokrytí začaly už v roce 2015 a realizovala je firma CETIN. Ta také na svém twitterovém účtu ohlásila, že je mobilním signálem nyní pokryto celé metro.

Ve spolupráci dopravního podniku se třemi největšími operátory na českém trhu T-Mobile, O2 a Vodafone byly tunely metra v celé své délce pokryty přibližně 5 cm širokým vyzařovacím kabelem. Práce probíhaly výhradně v noci během zhruba tříhodinové přestávky v provozu metra.

Na výstavbu mobilní sítě v jedné stanici probíhaly práce minimálně 50 hodin, obousměrné pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi trvalo přibližně 2 měsíce.

Linka D bude pokryta okamžitě

Momentálně jedinou stanicí, kde si odpočinete od mobilního šílenství, je zastávka Jiřího z Poděbrad. Ta podle facebookového příspěvku DPP prochází modernizací a mobilní pokrytí se bude instalovat až po dokončení rekonstrukcí. Práce začaly v roce 2021 a trvat budou odhadem 3 roky.

Město se poučilo ze svých předchozích chyb a metro D bude poskytovat mobilní pokrytí od samého začátku svého provozu, který je plánován na rok 2029. Při výstavbě nové pozemní linky se počítá s aplikací vyzařovacího kabelu.

Není to levná záležitost

Náklady na pokrytí metra byly podle operátorů víc než půl miliardy korun, jak vyplývá z informací zveřejněných již v prosinci uplynulého roku.

DPP uzavřela s konsorciem operátorů smlouvu na 20 let, kdy po desetiletém poskytování mobilních sítí si DPP přijde na 120 milionů korun.

Zdroj: DPP, MobilMania, CzechCrunch, Dopravní noviny, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články