Jednotný navigační systém pro Prahu: Bude designově sladěná

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
praha pid vizual
Zdroj: Pražská integrovaná doprava

Chystá se nová podoba navigačního systému v Praze. V ulicích města i v hromadné dopravě se postupně začnou objevovat nové informační cedule a další informační prvky. V létě začne jejich instalace a následné pilotní testování.

Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) ve spolupráci s dalšími společnostmi vyhlásil loni v září mezinárodní soutěž o vytvoření chytré sjednocené navigace vyhovující potřebám občanů i návštěvníků Prahy. Do soutěže své projekty zapojilo osm českých a osm zahraničních týmů.

Anonymní porota složená výhradně z odborníků posléze vybírala ze tří finálových návrhů. Nakonec vyhrál projekt českého týmu složeného z grafického studia Side2, ateliéru A69 architekti a typografického studia Superior Type.

„Věříme, že je náš návrh dobrým východiskem pro vznik kompletního navigačního systému hlavního města Prahy, který by pomohl lidem napříč všemi dopravními systémy včetně pěší mobility,“ shrnul koncept v tiskové zprávě Tomáš Machek, zástupce vítězného návrhu.

Černá a bílá

Projekt Čitelná Praha usiluje o vznik jednotného informačního systému (JIS). Jeho snaha je sjednotit informačně navigační systémy na veřejných prostranstvích a v městské hromadné dopravě a tím usnadnit cestování i pěší či cyklo pohyb po metropoli jejím obyvatelům i turistům.

Design nového návrhu pracuje s bílým písmem na černých nebo tmavě šedých plochách. Změnit by se během času měly cedule ve stanicích metra, navigační cedule, mapy nebo informační piktogramy. Nově budou instalovány i stojany s plány tras pro pěší.

„Určující barevností jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Pro pěší navigaci pak užíváme akcentů v barvě oranžové,“ řekl ke společnému návrhu studií ředitel grafického studia Side2 Tomáš Machek.

„Vypadá to hezky, těším se, až to bude ve městě nainstalované,“ uvedl pro Přehledně24 student Adam z Prahy 4.

„Ta černá mi přijde zbytečně temná, ale zase to vypadá moderně. Uvidíme, jak to bude vypadat v ulicích města,“ myslí si paní Věra z Vršovic.

Praha zastropovala cenu jízdného

Další novinkou, která už platí, je v Praze zastropování jednotlivého jízdného v aplikaci PID Lítačka.

Pokud pro platby cest v MHD používáte právě tuto oficiální aplikaci společnosti PID, při koupi více jednotlivých jízdenek nepřekročíte částku 120 Kč, což odpovídá ceně jízdného na 24 hodin.

Pokud si ovšem cestující kupují papírové či SMS jízdenky, nemohou tuto výhodu využít.

Zdroj: PID, Přehledně24

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články