Většina krajů zavedla jízdné v MHD pro uprchlíky zdarma. Výjimkou je ale Zlínský kraj

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Uprchlici MHD
Zdroj: Profimedia

Jednotlivé kraje České republiky v posledních týdnech bojují s přívalem občanů z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Uprchlíci do jednotlivých krajů prchají nerovnoměrně, a každý kraj tedy má své vlastní problémy s jejich začleněním.

V rámci pomoci rodinám, které se musely vzdát veškerého svého majetku a opustily své domovy, se některé kraje rozhodly zavést pro uprchlíky městskou hromadnou dopravu zdarma. Ne ale všechny kraje k tomuto kroku přistoupily.

Praha vyhlásila jízdné zdarma

Pro ČTK to potvrdil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, píše web Pražský patriot. Délka této úlevy pro uprchlíky bude minimálně do konce nouzového stavu, ale bude záležet i na aktuální situaci. Náměstek upozornil na to, že od začátku krize mělo vedení města jasné stanovisko, že se bude jednat o dočasné opatření.

Doposud stačil ukrajinský pas, aby cestující mohli využívat dopravu zdarma. Aby však nedocházelo ke zneužívání lidmi z Ukrajiny, kteří zde žijí dlouhodobě, musejí se nově osoby prokazovat vízem pro strpění. To vydává cizinecká policie. Lze využít i hraniční průvodku s vlepeným vízovým štítkem s vízem strpění.

Petr Tomčík, který je ředitelem organizace Ropid, ubezpečil na jednání občany, že MHD zvýšení počtu cestujících zvládne. Organizace Ropid plánuje pražskou MHD, a má tedy přehled o naplněnosti kapacity. Ta je nyní po pandemii související s onemocněním covid-19 nenaplněná. Lidé se do MHD vrátili v případě tramvají jen z 80 % a v případě autobusů se vrátilo 90 % cestujících.

O možnosti jezdit zdarma v MHD budou uprchlíci informováni v asistenčním centru v Kongresovém centru Praha. Zde jim kromě této informace pomáhají dobrovolníci například se založením bankovního účtu nebo s vyřízením dokladů.

Uprchlíci, kteří přicestují svými vozidly, pak mohou zdarma využít záchytné parkoviště na Černém mostě.

Plzeň po vzoru Prahy

V Plzni platí stejná pravidla jako v Praze. Uprchlíci se v MHD musejí prokázat vízem pro strpění, aby mohli využívat cestu zdarma.

Náměstek pro dopravu Michal Vozobule pro Plzeňský deník však zdůraznil, že řada uprchlíků tuto možnost nevyužívá a platí si předplatné za jízdu v MHD, ačkoliv nemusí.

Jan Schejbal, který je vedoucím Odboru příjmu z dopravy Plzeňských městských dopravních podniků, uvedl, že při kontrolách budou revizoři postupovat s maximální ohleduplností. Pokud se daná osoba nebude mít možnost prokázat potřebným vízem strpění, bude s ní sepsán záznam o dopravní kontrole a následně bude mít 15 dní na doložení potřebného dokumentu.

Zlínsko se nepřipojilo

Ne všechny kraje však k dopravě zdarma pro uprchlíky z Ukrajiny přistoupily. Ačkoliv téměř celé území Moravy tuto možnost uprchlíkům nabídlo, Zlínský kraj je výjimkou.

Právu sdělil Jan Malý, marketingový manažer koordinátora veřejné dopravy Zlínského kraje, že: „O cenách jízdného v integrované dopravě Zlínského kraje rozhoduje Rada Zlínského kraje, stejně jako o případných slevách nebo bezplatné přepravě. V současné době Rada Zlínského kraje neprovedla úpravu cen pro ukrajinské uprchlíky, platí tedy pro ně stejné jízdné jako pro kteréhokoliv jiného cestujícího.“

Náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel vysvětlil toto rozhodnutí tak, že vycházejí z žádostí starostů. Ti se na ně obracejí s jednotlivými požadavky v souvislosti s příchodem nových uprchlíků a jízdné zdarma mezi těmito požadavky prý není.

V okolních krajích pak cestování zdarma pro uprchlíky z Ukrajiny funguje jako jinde – občané Ukrajiny se musejí prokázat vízem strpění.

MHD v jednotlivých krajích veškeré potřebné informace o cestování uprchlíků uvádí na svých webových stránkách v ukrajinském jazyce.

Zdroj: Pražský patriot, Pražský deník, Plzeňský deník, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová



Související články