Petr Fiala chce prodloužit nouzový stav do konce května. ANO je pro, ale jen z poloviny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Od pátku 4. března platí v České republice nouzový stav související s válkou na Ukrajině. Podle vlády se jedná pouze o způsob, jak lépe zvládat vlny uprchlíků, kteří proudí do Čech, a jak se celkově vypořádat s dosavadními následky konfliktu a co nejvíce Ukrajincům pomoci. Původně byl stav vyhlášen na 30 dní, podle premiéra Petra Fialy je ale třeba ho prodloužit.

Podle ČTK již Fiala požádal o sněmovní souhlas s prodloužením stavu, který měl začátkem dubna končit. Z jeho úst zazněla slova o tom, že minimálně do května je nouzový stav nutností. O jeho žádosti by měla sněmovna jednat v úterý.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedl premiér, že Česká republika nouzový stav ke zvládání celé situace s uprchlíky potřebuje. Nijak se v běžných případech nedotýká obyvatel na našem území a slouží pouze jako nástroj, jak se s celou krizí popasovat.

Uvidíme, co dál

Někteří ústavní právníci podle iDNES však přemýšlejí o tom, zda je ještě žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní v souladu s předpisy.

„Nouzový stav je výjimečný stav, který dává vládě obrovské pravomoci včetně pravomoci omezovat lidská práva, a proto musí být pod silnou parlamentní a soudní kontrolou,“ sdělil pro iDNES expert na ústavní právo Jan Wintr.

„Je to nebezpečný krok. Vláda musí pro každé prodloužení předložit důvody,“ doplnil.

Fiala na to má ale jasný názor: „Poctivě říkáme, že do konce května budeme nouzový stav potřebovat, potom uvidíme co dál,“ řekl s tím, že za 30 dní se s uprchlíky rozhodně země vypořádat nedokáže.

„Do Česka přišlo 300 000 lidí během měsíce. Musíme to zvládnout správným způsobem,“ zdůraznil. Jeho slova podpořila i předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ta řekla, že je již dnes jasné, že 30 dní na vyřešení celé situace opravdu nestačí.

Prodloužení na polovinu doby

„Zdá se mi, že to, že je možné prodlužovat nouzový stav pouze o 30 dnů, vyplývá ze zákona o bezpečnosti. Za druhé to vyplývá z dosavadní ústavní praxe – z toho, jak je zákon čten a jak byl vykládán během celého dvouletého pandemického období. Za třetí si myslím, že je to více než správné, protože je tímto vláda udržována pod parlamentní kontrolou,“ uvedl podle webu ústavní právník Jan Kysela.

Některé strany pak sice s Fialou souhlasí, že je třeba nouzový stav prodloužit, zdá se jim ale, že do konce května je to zbytečně dlouhá doba.

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová například tvrdí, že ideální by bylo prodloužit stav o 30 dní.

„Nechceme dávat bianco šek na 58 dnů,“ řekla za ANO a dodala, že kontrola parlamentu je každopádně nutná.

Na rozdíl od koronavirového nouzového stavu tentokrát vláda nezavírá provozovny, ani nijak neomezuje české obyvatele. Může ale například vyhlásit pracovní povinnost studentů a nařídit provozovatelům ubytovacích zařízení ubytovat běžence.

Zdroj: Vláda České republiky, ČTK, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články