Ministr školství Gazdík: Konflikt na Ukrajině peníze pro učitele neohrozí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gazdik Petr
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) označil současnou situaci českého školství jako velmi náročnou. V předvolebních programech slíbil reformu školství, zatím se k ní ale nedostal. Příčinou jsou komplikace spojené s válkou na Ukrajině. Ty se ale podle něj nesmí dotknout českých učitelů, jak uvedl v rozhovoru pro ČTK.

Školství bylo označeno za jednu ze zásadních oblastí, kterou chce současná vláda Petra Fialy modernizovat, s čímž souvisí i to, že se má do něj investovat i více peněz.

Školství zatím šetřit neplánuje

Do těchto představ ale zasáhla realita války na Ukrajině a několik set tisíc uprchlíků zatíží české školství stejně jako český rozpočet. Podle ministra školství Petra Gazdíka to ale nesmí ovlivnit platy českých učitelů, které jim vláda už předtím slíbila.

Podle koaličního programu si mají pedagogičtí pracovníci udržet plat na 130 procentech průměrné mzdy. Zároveň by mělo do školství každý rok putovat asi 5,2 procenta HDP.

„Uznávám, že žijeme a budeme žít v příštích měsících v nelehké době. Nicméně mojí snahou bude prosazovat na vládě, aby tato tři čísla byla dodržena,“ řekl Gazdík ČTK.

Na změny není zatím příliš prostor

Co se týče práce ministerstva, má toho v plánu ještě mnoho. Mluvilo se o změnách v přijímacích i maturitních zkouškách a rozvoji digitalizace. Zvýšit by se měla podpora vzdělávání znevýhodněných dětí a také provázání soukromých firem se vzdělávacími institucemi.

„Přestože se fakt snažím, přestože pracuji denně 12 a víc hodin, tak přesto dostat se k těm věcem, které bych měl dělat jako zásadní, a to je změna a reforma českého školství, tak na to je toho času méně, než by ho bylo za standardních okolností,“ vysvětlil, jak mu současná politická situace komplikuje práci.

Školství řeší děti uprchlíků

Gazdík totiž musí řešit, jak naložit s dětmi uprchlíků, kteří k nám v poslední době proudí. Podle posledních dat ČTK to má být až 300 000 lidí a zhruba polovina z toho jsou právě děti. „V tuto chvíli víme, že do konce srpna potřebujeme částku 5,2 miliardy korun,“ uvedl.

Ministr školství připouští, že prozatím musí tyto peníze vyčlenit ze státního rozpočtu, potažmo z rozpočtu ministerstva školství. Česká republika pak bude následně počítat s tím, že jí tyto náklady zpětně proplatí Evropská unie.

Peníze chce ministerstvo využít na integraci uprchlíků, tedy na asistenty a další pedagogické pracovníky, na přípravu a organizaci jazykových táborů a přirozeně také na přípravu jazykových kurzů.

„Pro české školství je to (začlenění uprchlíků) obrovská výzva a já už teď obdivuji tu kreativitu, se kterou k tomu učitelé a ředitelé i zřizovatelé škol přistoupili a jakým způsobem se o to starají,“ pochválil pro ČTK Gazdík učitele. Zároveň ale přiznal, že by bylo naivní myslet si, že vše půjde zcela bez problémů.

Zdroj: ČTK, iRozhlas

Autor: Markéta MladáSouvisející články