Život za děti. Ukrajinský generál se nabídl Rusům výměnou za evakuaci dětí z ostřelovaného Mauripolu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vjaceslav abroskin
Zdroj: Profimedia

Ukrajinské město Mauripol je od počátku ruské invaze neustále ostřelováno a podle dostupných informací je z velké části zničeno. Přesto se z něho řadě rodin nepodařilo uniknout a v oblasti je také mnoho dětí. Právě o jejich svobodu se podle Novinek pokouší ukrajinský policejní generál Vjačeslav Abroskin.

Ten se ruským okupantům na svém facebookovém profilu nabídl výměnou za možnost evakuace všech dětí z bombardovaného Mauripolu. Ve většině města nefunguje elektřina a neteče voda, životní podmínky jsou zde mizivé a neustálý strach lidí obrovský. Ruská armáda navíc blokuje snahu o humanitární pomoc zvenčí.

Minimálně děti by takového utrpení podle Abroskina měly být ušetřeny. Proto navrhl Rusům, že se jim dobrovolně vzdá a nechá se zajmout za to, když oni na oplátku dají možnost k evakuaci všech dětí. Sám generál o tom informoval na svých sociálních sítích.

Tři dny na evakuaci

„Dnes, ve zcela zničeném městě, zůstalo mnoho dětí. Pokud nebudou zachráněny nyní, tak v následujících dnech zemřou, čas utíká,“ napsal na svém facebooku.

„Apeluji na ruské okupanty: dejte mi možnost dostat děti z Mariupolu. Místo živých dětí vám nabízím sebe,“ dodal.

Podle Novinek požaduje Vjačeslav Abroskin celkem tři dny na provedení evakuace a slibuje, že na jejím posledním stanovišti se pak Rusům dobrovolně vzdá. Podle generála je pro Rusko významným člověkem, který proti nim kdysi bojoval, a proto by o jeho zajetí mohli mít zájem.

Mezi roky 2014 až 2018 se podílel na organizaci odporu proti Rusům v Doněcké oblasti. „Jsem na vašem sankčním seznamu. Jsem ve vašem hledáčku. Pokusili jste se mě zlikvidovat. V mé přítomnosti byly zabity desítky vašich lidí a zadrženy tisíce vašich pomocníků,“ vysvětlil.

Nabízí svůj život

Abroskin si je dobře vědom toho, že jakmile se dostane do rukou Rusů, nečeká ho nic dobrého. Přesto je ochoten riskovat dokonce svůj vlastní život, aby zachránil mnoho dětí, které v současné době trpí v ostřelovaném městě. Mnoha lidmi je proto považován za hrdinu, což vyplývá i z komentářů, které se pod příspěvkem objevily.

„Můj život patří pouze mně a nabízím ho výměnou za životy dětí, které stále zůstávají v Mariupolu,“ uzavřel svůj příspěvek na sociální síti. Přístavní město, které je ostřelováno od úplného začátku války, je na tom podle informací z Ukrajiny ze všech nejhůře.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v něm zůstává v nelidských podmínkách asi 100 tisíc obyvatel z původních více než 400 tisíc. Není jasné, kolik z obyvatel jsou děti, podle předpokladů jsou to ale tisíce. Výměna tolika životů za jednoho policejního generála je podle slov samotného Abroskina výhodná.

Zdroj: Facebook, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články