Olaf Scholz: NATO se nestane stranou válečného konfliktu, zbraně musejí mlčet

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
olaf scholz
Zdroj: Profimedia

Německý kancléř Olaf Scholz včera v parlamentu již poněkolikáté obhajoval dovoz energetických surovin z Ruska a opět obhajoval stanovisko, že se v tomto ohledu pro jeho zemi nic nemění. Na druhou stranu ale řekl, že je třeba Ukrajinu podporovat a že má napadená země v Německu vždy oporu. Záznam kancléřova projevu je dostupný na Deutscher Bundestag.

Podle ČTK se nechal Scholz slyšet, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i celá Ukrajina mají v Německu podporu, navíc pak také pochválil jednání některých dalších států, které Ukrajině pomáhají. Mezi nimi vysloveně označil i Polsko, Slovensko a Českou republiku.

Bez dodávek ruských energií se ale prý Německo jednoduše neobejde, a proto kancléř odmítá, aby byly přerušeny, ačkoli celá řada jiných zemí už omezení zavedla. To však prý platí z krátkodobého hlediska, dlouhodobě by se měla situace změnit, jak včera avizoval.

Nejde to ze dne na den

Německý kancléř podle svých slov udělá vše pro to, aby se časem mohl oprostit od ruské ropy. „Ale udělat to ze dne na den by znamenalo uvrhnout naši zemi a celou Evropu do recese,“ upozornil. „Ohroženy by byly statisíce pracovních míst. Celá průmyslová odvětví by se ocitla nad propastí,“ dodal.

Kromě energií se v projevu vyjádřil Scholz i o dalších tématech spojených s válkou na Ukrajině. Zelenského ujistil, že zemi poskytne Německo veškerou pomoc, kterou dokáže. „Ukrajina se může spolehnout na naši pomoc!“ řekl a poukázal na vojenskou pomoc EU a dodávky zbraní z Německa i na sankce.

„Jakkoliv je to pro nás těžké, bezletová zóna s naší účastí nebude. NATO se nestane stranou válečného konfliktu,“ objasnil ale své stanovisko. Zbraně podle jeho slov musí mlčet. Ve svém proslovu tak jasně ukázal, že Německo sice chce Ukrajině pomoci, nenechá se ale do války zatáhnout.

Ukrajinští uprchlíci vítáni

V závěru celého proslovu kancléř ujistil, že ukrajinští uprchlíci jsou v Německu vítáni a země pracuje na tom, aby bylo dost ubytování pro všechny a aby měli Ukrajinci co nejlehčí možnosti integrace. V tomto ohledu pochválil i jiné země, které situace podle jeho slov skvěle zvládají.

Mimo jiné zazněla z jeho úst i velká pochvala pro Českou republiku, která se potýká s obrovským náporem uprchlíků. Mnoho států podle Scholze otevřelo Ukrajině nejen svá srdce, ale také dveře od domů či bytů. To je údajně třeba ocenit a doufat, že i nadále bude solidarita vysoká.

Německo zatím oficiálně přijalo více než 232 000 ukrajinských uprchlíků. Ačkoli je Česká republika mnohonásobně menší, běženců přijala více. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy přišlo od zahájení ruské invaze na Ukrajinu k nám do ČR zatím kolem 300 000 běženců.

Zdroj: ČTK, Deutscher Bundestag, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články