SPD chce pomáhat uprchlíkům jen do konce války. Až to skončí, ať se prý vrátí domů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Nextfoto

Na Ukrajině zuří válka a do České republiky denně proudí noví a noví lidé, kterým konflikt zničil domovy a kteří se bojí o své životy. V České republice se jim každý snaží pomáhat, jak to jen jde. Je ale jasné, že například ubytování Ukrajinců je dlouhodobá záležitost, že se nejedná o něco, co se vyřeší za pár dní. Jinak to ale vidí SPD.

Hnutí Tomia Okamury má totiž za to, že po válce by se uprchlíci měli vrátit do své země, tudíž by jim pomoc v České republice byla poskytnuta podle slov zástupců hnutí pouze na dobu nutnou. Podle mnohých je ale tato nezbytně nutná doba delší, než si poslanecký klub myslí. K věci se předseda hnutí vyjádřil také na svém facebooku.

I když válka skončí, zpustošená země nebude mít dobré ekonomické podmínky, řada lidí se nebude mít kam vracet, a navíc bude velká část území stále plná vojenského vybavení a bude pro obyčejné lidi nebezpečná.

Do takových podmínek by podle všeho SPD nejraději poslalo Ukrajince zpět.

Pomoc ano, ale na krátkou dobu

„Prosazujeme pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na dobu nezbytně nutnou a nesmí docházet ke snížení úrovně kvality života našich občanů,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Podle iDNES mají čeští občané právem strach z toho, že se u nás bude řada věcí komplikovat.

Ukrajině by se podle mnohých mělo pomoci, nicméně rozhodně ne na úkor pohodlí našich obyvatel.

„Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správně, ale pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svoji rodnou zemi a být tak základním ekonomickým motorem své rodné země,“ řekl Fiala.

Řada politiků s tím ale nesouhlasí. Ačkoli se podle všeho mnoho Ukrajinců bude chtít vrátit a podílet se na vzniku nové Ukrajiny, velká část rodin s dětmi, kterým z bombardování měst nezbylo doslova nic, nebude mít kam jít. U nás si mezitím mohou najít práci, dětem školu, pokusit se žít alespoň do doby, než budou mít kam odejít.

Útlak Čechů?

SPD i hnutí ANO ze začátku kroky vlády Petra Fialy, která se snaží Ukrajincům ve všech ohledech pomoci, podporovala. Poslední dobou se jim ale zdá, že dochází k útlaku Čechů. „Nesmí se zapomínat na občany České republiky,“ řekla podle iDNES předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„Já jsem o tom přesvědčen, že vláda by měla dělat vyvážená opatření, že by neměla upřednostňovat uprchlíky a Ukrajinu nad našimi občany, oni skutečně mají těžké období a ještě bohužel to bude velice náročné,“ doplnil její slova ve svém pořadu Čau lidi Andrej Babiš.

Kvůli vojenské agresi už z Ukrajiny uprchlo více než 3 miliony lidí, z toho zhruba 270 tisíc do České republiky. Současná vláda si stojí za tím, že je třeba jim pomoci, a to nejen během války, ale i po ní, dokud nebude země opět schopná se sama postavit na nohy.

„Jsme ve válce, stojíme za Ukrajinou a musíme pomáhat ze všech sil. A vláda to dělá,“ řekl například poslanec Jan Lacina z vládního hnutí Starostové a nezávislí.

Zdroj: iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články