Biden: Putin je přitlačený ke zdi a udělá cokoli. Rusko na Ukrajině nejspíš použije chemické zbraně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině stále zuří a naděje na její rychlé ukončení u mnoha lidí utichají. Čím dál více osob vidí jenom ty nejčernější scénáře a patří k nim i autority. Je sice pravda, že lhát lidem je hloupost, na druhou stranu zbytečné strašení také nikomu nepomůže. Americký prezident Joe Biden to ale vidí jinak.

Podle něho zvažuje Putin na Ukrajině použití chemických zbraní. Jak uvádí ČTK, podle americké hlavy státu na to ukazuje fakt, že Putin falešně obvinil Kyjev z vlastnictví těchto biologických a chemických válečných prostředků.

Podle všeho je prý ruský diktátor zahnán do kouta, a bude tak klidně riskovat i tento krok.

Joe Biden sice potvrdil, že v sobotu použilo Rusko při útoku na Ukrajinu hypersonické střely Kinžal, pro zbytek svých tvrzení ale neuvedl žádné důkazy, a podle některých odborníků se tak zdá, že pouze bezdůvodně straší.

Na jednu stranu by svět měl být připraven na vše, na tu druhou je to ale zbytečné vyvolávání paniky.

Přitlačen ke zdi

„Putin je přitlačený ke zdi. V současné době mluví o nových operacích pod falešnou vlajkou, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické i chemické zbraně, což prostě není pravda,“ prohlásil podle ČTK šéf Bílého domu.

„Naznačují také, že Ukrajina má na svém území biologické a chemické zbraně. To je jasné znamení, že uvažuje o použití obou těchto zbraní,“ dodal.

S jeho tvrzením ale řada odborníků nesouhlasí, protože jen z této informace se něco podobného odvodit nedá.

Média požádala o komentář také ruské velvyslanectví ve Washingtonu, to ale na zprávy nijak nereagovalo.

Výroky prezidenta se nicméně podle některých informací shodují s tím, co již dříve tvrdili právě představitelé Washingtonu a západní spojenci, kteří Moskvu obvinili z šíření falešných zbraní.

Speciální vojenská operace

Rusko stále odmítá přiznat, že jde o válku. Invazi na Ukrajinu i nadále Putin označuje jako speciální vojenskou operaci, a to i přesto, že má již několik stovek civilních obětí.

Podle mnoha odborníků měl ruský prezident za to, že bude mít po pár dnech na Ukrajině hotovo, píše iROZHLAS.

Jenomže země se i nadále brání a je pravda, že v mnoha ohledech je Putin přitlačován ke zdi jednáními ostatních států a především sankcemi a neúspěchem.

Někteří dokonce tvrdí, že jakožto psychopatická osobnost bude nadále jednat ještě méně předvídatelně než doposud.

Je tedy skutečně možné, že by použil na Ukrajině tak silné prostředky, o kterých mluví Biden? Podle některých ano, rozhodně ale není potvrzeno nic, co by se mělo brát jako hotová věc a čím by bylo v tak velkém měřítku třeba strašit svět.

Zdroj: ČTK, iROZHLAS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články