Zkřížená lateralita je stav, kdy dominance smyslových a pohybových orgánů není jednostranná, tedy například člověk může být pravák, ale mít dominantní levé oko nebo levé ucho, vysvětluje Mentes Abiertas. Nejedná se přímo o poruchu, ale spíše o vývojovou odchylku v lateralizaci, tedy stranové dominanci mozku. Ta však může jedincům výrazně zkomplikovat život.
Zkřížená lateralita může být vrozená, často ale také získaná, což si mnoho lidí neuvědomuje, píše studie z roku 2017. Velmi často se s ní setkávají například leváci, kteří byli v mládí nuceně přeučování na praváka. Problém ale může také souviset s nedokončeným procesem lateralizace v předškolním věku.
Projevy a komplikace
Někteří lidé si ani nemusí uvědomit, že problém mají. Dominantní oko poznáte například na střelnici podle toho, zda míříte pravým, nebo levým. Stejně tak můžete zkusit vytvořit například v papíru díru a střídavě se skrze ni dívat pravým a levým okem na určitý předmět. Když zavřete nedominantní oko, předmět zůstane v otvoru.
Řada lidí si může svou zkříženou lateralitu uvědomit úplně náhodou. Ve většině případů jde ale o poruchu, která člověku komplikuje život. Lidé trpící touto diagnózou mají totiž často problémy s prostorovou orientací, potíže při čtení a psaní, problémy s rozlišováním pravé a levé strany.
Zkřížená lateralita navíc může vést k dyslexii nebo dysgrafii, člověk pomaleji zpracovává informace a je častěji unavený, takže vyžaduje na některé úkony více času s delšími přestávkami, uvádí Neuron Up.
Jak se s problémem vyrovnat?
Zkřížená lateralita se nedá vyléčit v pravém slova smyslu, ale dají se zmírnit její dopady. Důležitá je včasná diagnostika, a to ideálně před nástupem do školy. Dále se provádí s lidmi speciální cvičení na koordinaci a mohou projít nácvikem prostorové orientace.
Doporučují se také práce s odborníky, jako jsou speciální pedagog a ergoterapeut. Je důležité zdůraznit, že zkřížená lateralita není nemoc ani postižení. Mnoho lidí s ní žije bez větších problémů. Klíčové je tedy hlavně včasné rozpoznání a vhodná podpora.
Zdroj: NIH, Mentes Abiertas, Neuron Up, All About Vision
Autor: Šárka Cvrkalová