KOMENTÁŘ: Vadné šarže vakcín pro kojence vyděsily maminky. Strach je hlavním důvodem, proč některé své děti neočkují

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Ockovani deti
Zdroj: REDPIXEL.PL / Shuttersctock.com

Před několika dny proběhla médii zpráva, že Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje některé vakcíny pro kojence. Jednalo se o dávky Prevenaru 13, který patří mezi nepovinná očkování, ale také o Infanrix Hexa, který je povinný pro všechny děti. Maminky prý nemusejí mít obavu, ale ony ji samozřejmě mají. Lze se jim divit?

Tento text je komentářem autora.

Říká se jim různě. Lesany, antivakcinátorky či biomatky jsou označením pro matky, které chtějí věci dělat trochu jinak. A součástí jejich konceptu je i odmítání povinného očkování. Někteří je mají za šílené matky, ale ony se prostě jen bojí.

Očkovací kalendář

Již při narození miminka obdrží maminka jeho očkovací průkaz a pokyny, kdy a čím čerstvě narozené miminko musí naočkovat.

V Čechách se očkuje dle očkovacího kalendáře, jehož součástí jsou 3 dávky vakcíny Infanrix Hexa, kdy první dávku dítě absolvuje již v 9. týdnu. Jedná se o očkování na nemoci záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida B a onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu b.

Ve 13. týdnu pak dítě absolvuje očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, které nese název M-M-RVAXPRO. Toto očkování je dvoudávkové.

V 5 letech pak dítě dostane posilující vakcínu proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně. Toto očkování se pak opakuje v 10 letech, a tím povinná očkování končí.

Vypadá to v pohodě, ale když si to rozepíšete, už to některé maminky nutí zamyslet se. Ve 2 měsících hexavakcína, ve 4 měsících druhá hexavakcína, v 11 měsících 3. dávka a ve 13. měsících 1 dávka M-M-RVAXPRO.

Během prvního roku života tak miminko dostane 4 očkování. A pokud maminka souhlasí i s nepovinným, přidávají se během prvního roku života dítěte ještě 1 očkování proti rotavirům podávané formou sirupu a 3 očkovací dávky Prevenaru 13.

Maminko, nebuďte úzkostná

A tak na vás dětský doktor nebo doktorka při kontrole vybalí, co všechno vašim dětem hrozí a že je nutné očkovat i nepovinnými vakcínami. Podtrženo sečteno, dělá to 8 dávek očkování.

A když maminka řekne, že nechce, nebo by chtěla odklad? Tak některé doktorky píší na oddělení sociálně-právní ochrany dítěte s tím, že tato matka vědomě ohrožuje své dítě.

A společnost se na takové matky kouká také skrz prsty. Proč vědomě ohrožuje své dítě? Asi nebude úplně normální.

Ale vy byste opravdu dobrovolně během roku absolvovali 8 dávek očkování? Asi byste také začali uvažovat nad tím, zda je to v pořádku a zda by to nešlo trochu více oddálit či rozptýlit.

Ale u malého miminka to všichni považujeme za normální a potřebné. Přitom za jednáním těchto maminek stojí často jen strach.

A komu má maminka věřit?

Neustále nás všichni upozorňují na to, že bychom měli číst příbalové letáky. A tak to některé maminky udělají a poté se logicky dostanou do situace, že si nejsou jisté, zda chtějí tato rizika podstoupit. Opravdu je černý kašel nebezpečnější než možná neurologická poškození, ke kterým může ve spojitosti s očkováním dojít?

Moc tomu nepomáhá ani nastavení některých pediatrů. V letáku se jasně píše, že hexavakcína nesmí být podávána s jiným očkováním. I přesto vám však doktorka říká, že je v pořádku do druhé nožičky píchnout Prevenar 13. V letáku se píše, že nemoc dítěte je kontraindikací očkování, ale dle pediatra zelená rýma vůbec nevadí.

A teď se, maminko, rozhodni, zda uvěříš letáku, nebo lékaři. A do toho se objeví zpráva, kterou zveřejnil server Seznam Zprávy, v níž se píše, že Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje některé šarže Prevenar 13 a Infanrix Hexa, protože je zde podezření na závadu v jakosti.

„Na základě informací, které již máme k dispozici, mohu říct, že je velmi nepravděpodobné, že by těm, kteří již byli dříve očkováni těmito vakcínami, hrozilo nějaké nebezpečí anebo riziko zdravotních komplikací,“ uvedla pro server ředitelka SÚKL Irena Storová.

Maminky se bojí a volají. Chtějí informace. Antivakcinační maminky je kritizují, že očkovaly. A když pak onemocní neočkované dítě, kritizují očkovací maminky ty antivakcinátorky.

A já se ptám. Kdo má právo rozhodovat o dítěti? Jeho rodič se všemi důsledky, nebo stát se všemi důsledky? Lze se tedy maminkám divit, že se bojí?

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Vakcinace, Seznam Zprávy

Autor: Soňa Jiroutová