KOMENTÁŘ: Úcta ke stáří je přežitek. Nyní je hlavní seniory uštvat, aby v důchodu nebyli moc dlouho

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Seniori
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Učili nás, že ke stáří bychom se měli chovat s úctou a respektem. Troufnu si říct, že vám to řekne každé malé dítě ve školce. Možná bychom do školek měli poslat naše politiky. Ti se rozhodli, že nejlepší způsob, jak ušetřit na důchodech, bude uštvat seniory ještě předtím, než do důchodu vůbec nastoupí.

Tento text je komentářem autora.

Na internetu se teď rozšířil vtip, který najdete například na serveru CZ vtipy, kde si můžete přečíst celé znění.

„Jedu z práce, je mi 75 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji. Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mně vypíchl 70letý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku,“ začíná tento vtip reagující na současnou situaci.

Je však otázkou, zda tento vtip lze ještě považovat za vtipný, když vezmeme v úvahu, že může být reálný.

Česká republika nemá peníze na důchody

Zbyněk Stanjura opět otevřel debatu o navýšení věku odchodu do důchodu, kterou již před ním otevřel například Marian Jurečka. Oba se v České televizi shodli, že je navýšení nutné, protože Česká republika již nyní nemá na důchody finance.

„Deficit důchodového účtu bude ještě daleko radikálnější, než je teď, teď už ho máme kolem 60 miliard korun, to už je hodně. Ta debata by spočívala v tom, že ti, kteří půjdou do důchodu třeba za 10 let, by šli o dva měsíce později a postupně by se to muselo navyšovat,“ podpořil jejich slova pro Českou televizi šéf rozpočtového výboru Josef Bernard.

Je to až s podivem, ale vláda v tomto bodě našla shodu s částí opozice. Hnutí ANO by totiž za určitých podmínek s navýšením také souhlasilo.

A tak se vtip možná stane realitou

Již nyní je hranice odchodu do důchodu stanovena na 65 let pro ročníky narozené po roce 1971. Když se nad tím zamyslíte, je to poměrně depresivní.

Sedíte si takhle v práci, máte den na nic, a uklidňujete se myšlenkou, že už zbývá jen 10 let a budete si užívat důchodu. A najednou se vláda shodne na dalším posouvání a z 10 let se stane 15. To naštve, že?

Kromě toho je však k zamyšlení, kolik toho takový člověk může zvládnout? Se zvyšujícím se věkem se zhoršuje zdravotní stav a celková kondice. Může pak zaměstnavatel chtít stejný výkon po 40 a po 65letém zaměstnanci?

Správná odpověď je, že z lidského hlediska ne, ale z toho pracovního ano. A tak se pak takový starší zaměstnanec stane zátěží. Navíc je velmi pravděpodobné, že bude častěji doma na neschopence. Co s takovým zaměstnancem, řekne si vedení a najde způsob, jak člověka těsně před důchodem vyhodit.

Co se s takovým člověkem stane? Skončí na dávkách a následně odejde do předčasného důchodu, který bude tím pádem nižší. A tak bude celoživotně pobírat příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. A to se, milá vládo, finančně vyplatí.

Musíme umírat dříve

Ale to naše vládní činitele moc nezajímá. Hlavní je ušetřit peníze. Nejspíše vycházejí i z názoru Jana Švejnara, který jsem si musela přečíst několikrát, abych se přesvědčila, že to opravdu řekl.

„Důchodový systém, ať už v Evropě, nebo USA, byl o tom, že lidé žili v průměru jen rok nebo dva poté, co šli do důchodu. Jednalo se o pomoc, která byla velice krátkodobá, nebyla tak pro stát příliš náročná,“ řekl pro CNN Prima News.

A jsme u jádra pudla, jak se říká. Takže řešení je vlastně velmi jednoduché. Chcete odcházet do důchodu již v 55 letech jako naše babičky? Můžete, ale slíbíte, že do dvou let zemřete.

Upřímně by mě zajímalo, z jakých dat Švejnar čerpal, protože moje maminka je věkem spíše babička, odcházela do důchodu v 55 letech a nyní oslaví krásných 80 let.

A co vaši prarodiče a rodiče? Umřeli dva roky po nástupu do důchodu? Možná bychom měli pro pana Švejnara udělat průzkum.

Zdroj: Česká televize , CNN Prima News, CZ vtipy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články