KOMENTÁŘ: Zbyněk Stanjura chce zkrátit rodičovskou dovolenou. Rodiče tak budou vydělávat na soukromou školku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
materska skola
Zdroj: Shutterstock

Zbyněk Stanjura oznámil, že by v rámci ozdravení veřejných financí mohlo dojít ke zkrácení rodičovské dovolené. Jedni souhlasí, druzí tento krok odsuzují. Vyvstává však důležitá otázka: kam s dětmi?

Tento text je komentářem autora.

Svým prohlášením Stanjura nadzvedl ze židle mnohé politiky, ale hlavně rodiče. Jsou to totiž právě rodiče s dětmi, kterých se tento návrh nejvíce dotkne a kteří jsou si vědomi velkých trhlin, jež náš systém péče o děti má.

Česko má třetí nejlepší porodnost

„Máme nejdelší rodičovskou v Evropě, a to ne o týden nebo o dva, to je určitě věc k debatě. Ale současně k tomu musíme dělat ostatní opatření. Musí být například nabídka zařízení pro malé děti,“ uvedl Stanjura dle serveru Novinky.

A nelze než mu dát za pravdu. Zatímco v České republice mohou matky být na dovolené 236 týdnů, tak třeba v Německu je to dle serveru Kurzy 170 týdnů, a v Británii dokonce jen 65 týdnů.

„Samozřejmě tím, že máme rodičovskou takto dlouhou, tak máme třetí nejlepší porodnost v Evropě. To si myslím, že je určitý benefit do budoucna, co se týče důchodového systému,“ reagoval na Stanjurova slova pro CNN Prima News Marian Jurečka.

Se zkrácením nesouhlasí ani Piráti, za které se na svém twitteru vyjádřil Ivan Bartoš.

A co děti, mají si kde hrát?

Politiky nyní nechme stranou, to by totiž asi ani nebylo možné, aby se shodli. Pojďme se teď zaměřit na skupinu, které se to dotkne nejvíce, a to na rodiče samotné.

Politici se totiž na situaci dívají z hlediska financí, zatímco rodiče vidí v tomto rozhodnutí velké trhliny a pokládají zásadní otázku k tomuto návrhu: „A kam máme naše děti dát?“

Školky praskají ve švech, a kdo má doma malé dítě, tak ví, že dostat 3leté dítě do státní školky, je adrenalinový zážitek. Zvlášť ve velkých městech.

A tak je pro mnohé maminky záchranou právě rodičovská dovolená do 4 let dítěte a v rámci možností se snaží přivydělávat, aby si s malým příspěvkem vystačily.

Politici argumentují, že přece existují dětské skupiny a soukromé školky, ale dokazuje to pouze fakt, že jsou odtržení od reality běžných občanů. Ono totiž s malým a stále nemocným dítětem těžko najdete práci, ve které si vyděláte dostatek financí na pokrytí plateb za soukromou školku.

Proč má tedy rodič odevzdat dítě do soukromé školky, aby se o něj staral někdo cizí, a chodit do práce, když na konci měsíce většinu svého platu pošle na platby za školku?

Toto samozřejmě politiky nezajímá. Hlavně že bude rodič pracovat, odvádět daně a bude si sám platit zdravotní pojištění, které jinak za rodiče během rodičovské dovolené platí stát.

Že pak nemáte z čeho zaplatit jídlo? To už je jim v podstatě jedno. Nezbývá tak než doufat, že návrh neprojde bez toho, aniž by byla zajištěna dostatečná kapacita ve státních školkách.

V opačném případě totiž již nyní lituji ředitele školek, na které se sesypou zoufalí rodiče.

Zdroj: Novinky, Kurzy, CNN Prima News, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články