Balaš chce snížit příplatky za suplované hodiny. Učitelů se jeho slova silně dotkla, měl by se podle nich omluvit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir balas
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr školství Vladimír Balaš navrhl, že by učitelé měli za suplované hodiny dostávat nižší příplatky. Podle jeho slov nedává dvojnásobná odměna, kterou nyní dostávají, smysl. Prohlásil také, že ne všichni učitelé jsou tak skvělí, aby si peníze zasloužili. Jeho slova nezůstala bez odezvy a kritiky.

Školy se letos potýkají s nedostatkem peněz. Chybí finance na pomůcky, učebnice, hudební výchovu i tělocvik. Důvodem je chybějící miliarda na takzvané ostatní neinvestiční náklady, uvádí Deník N. Serveru ministr Balaš řekl, že chce tento výpadek z rozpočtu řešit snížením hodinové odměny pro suplující učitele.

Balaš v rozhovoru se serverem prohlásil, že učitelé si za suplování příplatky nezaslouží, ředitele některých škol navíc označil za hysterické a uvedl, že ho kvůli chybějícím penězům vydírají. Jeho slova se silně dotkla pracovníků ve školství a na ministra se nahrnula silná kritika.

Já si ty peníze nenatisknu

Podle Balaše se školství stále zlepšuje. V rozhovoru uvedl, že je daleko lepší, než tomu bylo například před deseti lety. Na dotaz, jak řeší chybějící peníze na školách, Balaš odpovídá: „Pokud jde o energie, tak je zatím milostivý podzim. Ředitelé mi neustále píšou, že se jim nelíbí, že jim peníze na ostatní neinvestiční výdaje klesly. Je pravda, že se tyto finance oproti loňsku snížily, ale pořád jsou vyšší než v roce 2020.“

Na stížnosti prý nemůže Balaš odpovědět nic jiného, než že si peníze nenatiskne. Někde se ušetřit musí a ne všichni učitelé jsou tak skvělí, aby si zasloužili vysoké odměny za suplované hodiny. Právě proto se rozhodl v tomto ohledu platy snížit.

To se ale podle iDNES učitelům ani trochu nelíbí. „Vy si myslíte, že se zhroutí školství, že školy nemají peníze? Nejsem s tím spokojený, ale myslím, že to je trošku hysterie. Myslím, že hlavní problém je v nešťastném ustanovení zákoníku práce, který stanoví dvojnásobnou platbu suplujícím učitelům. Navrhnu tuto část zákona upravit,“ uvedl Balaš, čímž vyvolal silnou vlnu kritiky.

Dejte si studený obklad

„Pan ministr by si měl dát studený obklad a než něco řekne, měl by začít přemýšlet. Nevím, jestli umí stanovit metodiku toho, kdo učí kvalitně, a kdo ne. Ale za výuku zodpovídá ředitel, nikoliv ministr. Prosil bych ho, aby se staral o to, co má, a nepletl se do toho, čemu nerozumí,“ rozčílil se podle iDNES ředitel vsetínské Základní školy Luh Petr Kořenek.

K situaci se vyjadřují lidé také na sociální síti. Ministr školství je podle nich zklamáním. „To se nedá ani číst! Na otázku neodpoví, na důležité hlasování, které přímo souvisí s jeho funkcí nepřijde, protože má něco důležitějšího… Musím říct, že STAN podporuji od začátku, ale tohle je pro mě už několikáté zklamání a už toho mám opravdu dost,“ napsala sledující ve skupině Učitelé +.

„Vážení kolegové, už delší dobu je mi smutno, ale teď jsem rozzlobená. Můj ministr mi sdělil, že ve školství je vše v pořádku, my jsme přeplacení a navíc hysteričtí a moje paní ředitelka společně s dalšími řediteli škol jen vydírají,“ napsala k příspěvku jedna z učitelek.

„Nejde jen o suplování, jde o celkový stav školství, ale i o mediální masáž veřejnosti, která netuší, co se děje. Tento člověk, který po svém nástupu udělal už několik podivných a od reality odtržených prohlášení, by se měl minimálně omluvit,“ dodala závěrem.

Zdroj: Facebook, iDNES, Deník N

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články