Vláda vytvořila 8000 nových pracovních míst ve státní správě. Počet úředníků chce ale dále snižovat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Řady státních zaměstnanců se opět rozšíří. Vláda o tom informovala minulý týden, přičemž připustila, že nových zaměstnanců státního aparátu bude až 8 tisíc. Těm stávajícím navíc hodlá zvednout platy, na což si musí připravit téměř 18 miliard korun. Počty státních úředníků ale dál hodlá snižovat.

Vláda Petra Fialy se už ve svém programovém prohlášení zavázala, že se bude snažit co nejvíce snížit počet státních úředníků. Snahu pokračovat v těchto svých plánech nedávno potvrdil sám premiér, a to pro zpravodajský web iDNES.

Vnitro se „zbaví“ až dvou set úředníků

„Je to důležité z hlediska budoucnosti, aby lidé měli důvěru ve stát a věděli, že tady pracují jenom ti, kteří mají co dělat, pracují efektivně a dobře,“ vysvětlil. Jako příklad uvedl ministerstvo vnitra Víta Rakušana. Ten se totiž nedávno pochlubil, že svůj resort hodlá alespoň částečně zredukovat.

„Na bázi vedení ministerstva řešíme systémy, jak budeme počet míst revidovat. Pokud sečteme obsazená i neobsazená místa, dostaneme se na číslo převyšující 200,“ řekl podle iDNES.

Přibydou učitelé i vojáci

Přesto ale počet státních zaměstnanců dál poroste. Nejedná se však o úředníky, ale především o pracovníky ve školství, policisty či vojáky.

„Toto zvýšení je dáno tím, že když se podíváte na demografickou křivku, tak zjistíte, že přibývá dětí narozených, že každým rokem je o 23 tisíc dětí víc na školách a o ty se musí někdo postarat, musí je mít kdo učit, musí jim někdo připravit prostředí, uklidit školy, navařit,“ řekl České televizi ministr školství Vladimír Balaš.

Podle informací ČTK má vláda vytvořit kolem 6200 nových pracovních míst v regionálním školství. Posílení čeká také ministerstvo obrany, které počítá s 550 novými vojáky a 50 občanskými zaměstnanci. Přidává se také ministerstvo vnitra, kterému má přibýt 500 policistů.

Změny přijdou státní kasu na 267 miliard

Nově vzniklá pracovní místa přijdou stát na více jak desítku miliard korun. Další peníze pak bude nutné vynaložit na navyšování platů v některých sférách státní správy. K některým už došlo, jiné jsou teprve v plánu. Už nyní se ale dá předpokládat, že na tyto platy vynaloží stát v příštím roce přes 264 miliard korun.

V září se dočkali zvýšení platu nepedagogičtí pracovníci a zaměstnanci v kultuře. Od prvního ledna je v plánu navýšení platů bezpečnostních sborů a vojáků.

K nárůstu mezd dojde podle ČTK také u poslanců a senátorů. Platová základna, od které se odvozují jejich platy, ale také platy například soudců či státních zástupců, se meziročně zvýší o 12,7 procenta.

Opozice souhlasí, lidé jsou rozpolceni

Opozice s návrhem vlády na vznik pracovních pozic souhlasí. „Když byli v opozici, neustále kritizovali navyšování počtu úředníků a já jsem donekonečna říkala, jsou to učitelé, jsou to hasiči, jsou to policisté,“ vysvětlila České televizi Alena Schillerová.

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy zaměstnává stát stále příliš mnoho úředníků a vláda by podle něj měla intenzivněji pracovat na zeštíhlení úřednického aparátu.

Lidé v diskuzích se však nedokážou shodnout na tom, zda je slibované navýšení potřeba. „Tak nějak se to dorovnat musí, už nyní soukromý sektor hladový po pracovní síle přetahuje státní zaměstnance,“ myslí si jeden z diskutujících. „Učitelů už máme víc než dost,“ je naproti tomu přesvědčen jiný uživatel.

Zdroj: ČTK, iDNES, Česká televize, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články