Ceny paliv vlivem konfliktu na Ukrajině stoupají. Benzín i nafta poprvé v historii překročily v průměru 40 korun za litr

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pohonne hmoty
Zdroj: Shutterstock

Pohonné hmoty opět zdražují. V posledních měsících se o stoupajících cenách benzínu i nafty hovořilo především kvůli světovému trhu, kde šla čísla výrazně nahoru. Je ale jasné, že v současné době má na ceny obrovský dopad konflikt Ruska a Ukrajiny.

Poprvé v historii České republiky se ceny pohonných hmot dostaly v průměru nad 40 korun. Za 40,40 korun nabízejí pumpy na našem území benzín, o haléř levněji pak podle dat společnosti CCS, jež zpracovala ČTK, naftu.

Ačkoli už v minulých letech šly ceny nahoru a za poslední měsíce to bylo podle odborníků velmi výrazné, nikdo nepočítal s daným krokem Ruska, a v jeho důsledku tak samozřejmě dochází k celé řadě ekonomických změn. A právě na palivech lidé pocítí neskutečné rozdíly.

Za týden o 4 koruny

Průzkum uvádí, že ve srovnání s čtvrtkem minulého týdne je dnes litr nejběžnějšího benzínu Natural 95 o tři koruny dražší, u nafty je nárůst zhruba 4 koruny. Tam je dokonce podle odborníků týdenní nárůst nejvyšší za celou historii sledování cen.

„Dynamika zdražování nafty je výrazně vyšší než u benzínu,“ upozornil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Toho si všímají také sami zákazníci, kteří už teď řeší problémy a bojí se, že to bude časem ještě horší. Lidé, kteří auto využívají denně, pocítí silný rozdíl.

„Je to bláznovství. Můj muž stojí na pumpě a bojí se, že se cena zvedne během tankování,“ říká Markéta z Jiřic, která si před nedávnem pořídila auto na naftu. Teď toho začíná litovat. „Na druhou stranu je pravda, že i benzín jde skokově nahoru, takže si vlastně člověk nepomůže,“ dodává.

Nejdráže v Praze, levněji na jihu Čech

„I přes loňské snížení spotřební daně o korunu je tak nafta ve srovnání s Naturalem 95 často o 1,50 Kč/l dražší,“ říká Duraković. Důvodem dramatického nárůstu cen je podle odborníků celosvětové zdražování ropy na velkých trzích a oslabení koruny v důsledku propuknutí války na Ukrajině.

Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Průměrná cena litru benzínu i nafty se tu v současnosti blíží 41 korunám. Naopak nejlevnější paliva se dají natankovat na jihu Čech, kde litr benzínu stojí 39,62 Kč a diesel 39,54 koruny. „Autem jezdím denně a neobejdu se bez něho. Už teď cítím změny,“ přiznává motorista z Prahy 8.

„Už dříve jsem se zdražování pohonných hmot bál. Nečekal jsem, že dojde na takovou krizi,“ dodává. Podobně to vidí i celá řada dalších řidičů. Většina z nich se ale bohužel bez vozidla opravu neobejde, a šetřit tak budou muset někde jinde.

Zdroj: ČTK, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články