Bosana ze Tří veteránů: Její otec prošel peklem. Pokusy na něm dělal sám Mengele

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bosana tri veterani
Zdroj: Profimedia

Když se řekne jméno Vida Skalská Neuwirthová, možná někteří nebudou vědět, o koho se jedná. Ale princeznu Bosanu ze Tří veteránů, kterou si herečka zahrála ve svých jednadvaceti letech, zná pravděpodobně každý. Nedávno šokovala veřejnost tím, že promluvila o pokusech prováděných na jejím otci.

Jméno Josef Mengele je naopak slavné nejen u nás. Muž, který mučil nevinné v koncentračních táborech, prováděl na nich sadistické výzkumy a pokusy, o sobě tvrdil, že je lékař, zatímco jiní ho měli jen za krutého a nelítostného tyrana.

Právě ten prováděl pokusy i na otci Neuwirthové. A ačkoli si jen stěží dovede představitelka Bosany představit, co její otec tehdy prožíval, promluvila o celé situaci v médiích a alespoň trochu nastínila fanouškům, čím si nejspíš před lety prošel.

Věnuje veškerý čas vnoučatům

Princezna Bosana sice byla ztvárněna dokonale, nicméně Vida Neuwirthová se nakonec rozhodla že hereckou dráhu přenechá jiným a vydala se jiným směrem. Dnes je z ní doslova babička na plný úvazek a věnuje se dvěma chlapcům, kdykoli to jen jde.

vida nweuwirthova

Zdroj: Profimedia

Rodinný život Neuwirthové je nicméně ještě daleko zajímavější. Ve svých čtrnácti letech se dozvěděla, že má židovské kořeny. Po čase navíc zjistila, že její otec byl v koncentračním táboře, kde na něm byly prováděny šílené pokusy doktora Mengeleho.

Zhruba 30 jejích příbuzných prý navíc za války v koncentračních táborech zemřelo. Když to herečka zjistila, začala se zajímat o válečnou historii. Šokovalo ji, co všechno se dozvěděla a jaké hrůzy tehdy museli lidé snášet.

Tatínek o válce hodně vyprávěl

Na dotaz, zda o hrůzách z války její otec mluvil, odpověděla Vida: „Ano. Možná se mu i ulevilo, že to nemusel v sobě dusit. Pro oba naše syny byl děda velkým hrdinou a často mu naslouchali. Všechno sepsal a máme to doma uložené, aby se na to nezapomnělo.“

„Těžko se o tom povídá. Prošel Terezínem, Osvětimí, Buchenwaldem, Flossenbürgem a uprchl z pochodu smrti. Poslední zprávu o tátovi našli v Osvětimi z roku 1943, kdy měl tuberu, a nezjistili, že ho pak po jednom pokusu, co mu doktor Mengele udělal s nohou, poslali místo jiného vězně pracovat do dolů v Německu,“ vyprávěla smutně deníku Aha!

Její otec se dožil téměř 83 let. A podle slov Neuwirthové její rodiče nakonec měli ve stáří poměrně šťastný život. Škoda jenom, že museli vzpomínat na hrůzné zážitky, kterými si v mladším věku prošli.

Zdroj: ahaonline, pravednes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články