Hana Vítová nedokázala zachránit vlastní dceru od sebevraždy. Nakonec se upila k smrti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hana vitova
Zdroj: Profimedia

Je to už více než 35 let od smrti herečky a zpěvačky Hany Vítové. Umělkyně se proslavila svým melancholickým výrazem, kterým doplňovala vystoupení. Fanoušky dokázala dohnat k slzám dojetí velmi snadno. Stejně jako její herecké výkony, i její život byl ale poměrně smutný.

Nejvíce ji proslavil pravděpodobně film Noční motýl. I v něm si zahrála poměrně smutnou roli a většina lidí si ji tak vybavovala spíše se slzami na tváři a posmutnělým výrazem. A život se s ní nemazlil ani ve skutečném životě.

Po druhé světové válce sice unikla obvinění z kolaborace, přesto ji přestali ve filmech obsazovat a ani v divadle pro ni najednou nebylo místo. Možná i to byl podle Blesku důvod, proč ji kvůli mladší ženě opustil její druhý manžel.

Její dcera spáchala sebevraždu

Z manželství, které nakonec nedopadlo dobře, zůstala Vítové dcera Bedřiška. Ta pro ni v tu chvíli znamenala celý svět. Herečce se nedařilo v pracovním ani v osobním životě a vychovávat dceru bylo to jediné, co ji naplňovalo.

V osmnácti letech ale Bedřiška spáchala sebevraždu. Bylo to o to horší, že ji u toho matka přistihla a nedokázala ji zachránit. Vítová našla Bedřišku v koupelně, jak si podřezává žíly. Když ji prosila, aby přestala, dívka se rozběhla bytem a skočila z okna. Zemřela v nemocnici během několika hodin.

Vítové se zhroutil celý svět. Herečka se následně stáhla do ústraní. Vystupovat nechtěla, i kdyby se nějaká nabídka náhodou našla, byla odhodlaná ji odmítnout.

Upila se k smrti

Po dceřině smrti zůstala Vítová úplně sama. Přestala se stýkat s přáteli, ti se jí zpočátku pokoušeli pomoci, později to s ní ale povětšinou vzdali. Herečka začala hodně pít. V roce 1970 pak měla vážnou dopravní nehodu, po které na tom byla navíc špatně i zdravotně.

„Byla moudrá, inteligentní, nekonfliktní. Proto jsem o ní napsal knihu: abych vyvrátil nesmysly a nepravdy bulváru, které mě zlobí,“ říká o Vítové podle iDNES Ondřej Suchý, autor knihy Neznámá známá Hana Vítová. Byl jeden z mála lidí, kteří při Haně stáli až do její smrti.

Hana Vítová nakonec podlehla alkoholu. 3. března 1987 ji našla na podlaze jejího bytu přítelkyně, která jí po několika dnech nesla nákup. Herečka se upila k smrti.

Zdroj: Dotyk, Blesk, iDNES, časopis Retro gold – Tajné lásky & slzy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články