Karla Gotta museli bránit samopalem. Vyděrači mu vyhrožovali, že ho zlikvidují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
karel gott
Zdroj: Profimedia

Každá velká celebrita potřebuje někdy ochranku. Novináři, ale i fanoušci jsou narušitelé soukromí, a ačkoli mnohé osobnosti se rády s fanoušky vyfotí nebo se jim podepíší, držet si odstup je třeba. Je tak samozřejmostí, že i Karel Gott, který byl v českém showbyznysu velikánem, měl vlastní ochranku.

Tomáš Smola strávil po boku Karla Gotta 8 let. Byl mu nejen bodyguardem, ale také velmi dobrým přítelem, kterému šel Karel dokonce na svatbě za svědka. Ačkoli žije dnes na Floridě a po smrti Karla Gotta se dlouho odmítal směrem k médiím vyjádřit, deníku Aha! svěřil před pár lety několik informací.

Když se ho pak redaktorka zeptala, proč se rozhodl mluvit, odpověděl mimo jiné: „A protože mně teď po Karlově pohřbu vadí všechny ty články plné lží a polopravd z dob, kdy jsem s Karlem trávil skoro čtyřiadvacet hodin denně. “

Ke Gottovi se dostal přes vyděrače

„V dubnu roku 1982 si nás během výcviku svolal velitel na mimořádnou schůzi, na které vyhlásil ostrou Akci Slavík. Šlo o to, že Karlu Gottovi tehdy přišel vyděračský dopis. Jeho autoři, kteří se podepsali jako Charta 82, po něm chtěli tři miliony korun, jinak ho zlikvidují,“ píše Smola.

„Sice mu v tom dopise vyhrožovali, že se nesmí obrátit na policii, on ale státní orgány o pomoc požádal,“ dodává. Smola byl pak vybrán jako Gottův osobní strážce, který s ním byl předávat zmíněné výkupné. Zatímco Gott seděl ve voze, Smola byl schovaný v kufru.

„Technici mi udělali speciální otvírání zavazadlového prostoru zevnitř, abych mohl kdykoli vyskočit. Karel měl peníze za sedadlem v igelitce, já měl u sebe jenom pistoli CZ 75 se šestnácti náboji a samopal vzor 61 – Škorpion. V uších jsme měli odposlech. Já byl propojen s Karlem a operačním střediskem. Karel pouze se mnou,“ vysvětlil.

Osm společných let

Podrobnosti z akce sice Tomáš Smola médiím nepředal, nicméně je jasné, že nakonec vše dobře dopadlo. Od té doby se on a Gott stali nejen zpěvákem a jeho ochrankou, ale také dobrými přáteli. A tak tomu bylo po dalších 8 let.

„Opravdu intenzivně, mnoho hodin denně, jsme spolu byli asi pět let a potom to už byly pouze koncerty, zájezdy a různé akce. V roce 1992 jsem se ženil na Staroměstském náměstí a Karel mi šel nejen za svědka, ale dělal mi i řidiče. O to jsem ho z legrace požádal, ale on to vzal velmi seriózně,” vzpomíná bodyguard.

Nakonec se jejich cesty rozešli a Smola žije už nějaký ten čas na Floridě. Karel s ním ale dlouho zůstával v kontaktu a skvěle spolu vycházeli. Bodyguard si dodnes zpěváka váží nejen jako umělce, ale také jako člověka s dobrým srdcem.

Zdroj: ahaonline.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články