Moderátor oblíbeného pořadu Zázraky přírody Vladimír Kořen býval starostou Říčan. Rezignoval kvůli sporu o byty

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vladimir koren
Zdroj: Nextfoto

Vladimír Kořen, kterého můžete znát jako moderátora pořadu Zázraky přírody, po dobu deseti let zastával post starosty města Říčany. Práce to pro něj nebyla jednoduchá a měla spoustu stinných stránek. Okolnosti ho v roce 2020 přinutily až k odstoupení z funkce.

Práce, do které investoval mnoho let života, podle něj byla sice těžká, ale energii mu dodávala vidina jasného cíle. Někdy ale musel jít veškerý soukromý život stranou.

„Starostování vás pohltí úplně celým životem. Stranou dáte rodinu, musíte být pořád k dispozici, takže jsem třeba jel ze zahraniční cesty z partnerského města v Polsku, měl jsem odřízeno pár set kilometrů a k tomu vám pak, v neděli večer, zazvoní někdo na zvonek kvůli sousedské hranici,“ prohlásil Vladimír, který nezastával jenom roli manžela, ale také otce tří dětí, takže pro rodinu potřeboval být k dispozici.

Co ho přinutilo rezignovat na funkci starosty?

O svém odstoupení prý uvažoval hodně dlouhou dobu, odkládat rezignaci ho ale přinutily všemožné okolnosti – například pandemie.

„Odstupovat na vrcholu epidemie a nouzového stavu by nebylo odpovědné,“ vyjádřil se tehdy Vladimír Kořen, který se vždy snažil své povinnosti plnit zodpovědně a pro dobro všech.

Tím hlavním motivem k odstupu byl spor o říčanské byty, který musel řešit a kvůli němuž se dostal do konfliktu s mnoha lidmi. Jednalo se o byty ze státních dotací, na které částečně přispělo i město a částečně budoucí nájemníci.

Při jejich výstavbě se dohodlo, že je město bude 20 let pouze pronajímat. Zároveň ale byly podepsány smlouvy o smlouvě budoucí, ve kterých stojí, že nájemníci budou moci po dvaceti letech odkoupit byty za směšnou cenu 100 korun, ačkoliv pravá cena všech bytů dohromady se pohybovala kolem 84 milionů korun.

Tento spor byl začátkem konce

Kořen byl rozhodně proti a stál před rozhodnutím, zda řešit jasnou nevýhodnost těchto smluv soudně, čímž by si ve městě udělal řadu nepřátel, především mezi nájemníky. Také se vyjádřil, že se nechce dočkat toho, aby čelil žalobám za nesprávné hospodaření s majetkem.

„Já jsem z této bitvy či povinnosti neutekl, ale zároveň jsem v ten okamžik věděl, že ať to dopadne, jak to dopadne, tak se můj čas chýlí ke konci,“ uvedl věci na pravou míru bývalý starosta, který už při začátku sporu tušil, že se stane jeho důvodem k rezignaci. „Přišlo mně to jako přirozené, nutné, etické a morální,“ dodal.

Dnes se může Kořen pyšnit čtvrtým dítětem, synem Vladimírem, kterému je teprve rok. Užívá si kariéry moderátora pořadu Zázraky přírody a zdá se, že mu stresující místo starosty rozhodně nechybí.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Novinky, Lifee

Autor: Denisa WeisováSouvisející články