Ve věku 75 let zemřela herečka Hana Maciuchová, Anče z Krkonošských pohádek i Miriam z Ulice

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hana maciuchova
Zdroj: Profimedia

Populární herečka se narodila 29. listopadu 1945 ve Šternberku u Olomouce. Během své herecké kariéry ztvárnila nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. O jejím úmrtí informovala hereččina sestra Silvie Marková.

Hana Maciuchová bojovala poslední roky svého života s vážnou nemocí, které dnes podlehla. Rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu.

Úspěch sklízela v divadle i ve filmu

Maciuchová byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech, kam po několika sezonách strávených v Divadle Za branou nastoupila v roce 1971. Tady ztvárnila řadu zejména tragikomických rolí. K takovým patřila například Líza z Obchodníka s deštěm, Roxana v Cyranovi z Bergeraku či Markétka v Mistrovi a Markétce.

Řadu příležitostí jí nabídl film. Poprvé se objevila ve snímku slovenského režiséra Štefana Uhera Organ z roku 1964. Později ji diváci mohli vidět například v Balíkově psychologické sondě V každém pokoji žena.

Velkou charakterní roli jí přinesl Skalského film o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze z roku 1989, kde ztvárnila Olgu Scheinpflugovou. Zahrála si i v Samotářích Davida Ondříčka, nejnověji ji diváci mohli vidět v drobnější roli ve filmu Tátova Volha.

Úžasná herečka, úžasná žena, shodují se kolegové

Velkou popularitu jí přinesly také televizní seriály. V 70. a 80. letech minulého století hrála třeba Olinku v Ženě za pultem, jako železničářská dcerka se objevila v Dynastii Nováků, hrála v Chalupářích, v seriálech Synové a dcery Jakuba skláře, Dnes v jednom domě či v Nemocnici na kraji města.

Nezapomenutelná byla jako Anče v Krkonošských pohádkách, poslední roky účinkovala v seriálu Ulice.

Jejím životním partnerem byl až do své smrti v roce 1993 herec Jiří Adamíra. Děti neměli.

Herečtí kolegové vzpomínají na Maciuchovou nejenom jako na všestrannou herečku s nadáním pro divadlo, film, dabing i přednes. „Byla to úžasná herečka, úžasná žena,“ řekl ČTK David Ondříček, který Maciuchovou obsadil do svého filmu Samotáři. Také ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer vzpomíná na Maciuchovou jako na báječnou herečku, empatickou kamarádku a skvělou kolegyni.

 

Autor: Aneta StřechováSouvisející články