Ceny másla klesají. Před časem stoupl zájem o rostlinné tuky, lidé si ale opět všímají nízkých cen

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Maslo
Zdroj: Shutterstock

Máslo zlevňuje. Situace na trhu s mlékem, a tedy právě i s máslem se v posledních několika týdnech zlepšila. Díky tomu klesají i ceny výrobků. Jedním z hlavních důvodů je vyšší mléčná produkce, propad spotřebitelské poptávky a dovoz skladových zásob ze zahraničí, uvádí iDNES.

Podle mluvčí Potravinářské komory ČR Heleny Kavanové obchodníci hledají řešení, jak oslabený prodej opět oživit, a přicházejí s řadou marketingových opatření. U másla se tak poslední dobou objevuje více cenových akcí.

Dále dochází také ke snižování gramáží spotřebitelského balení, a to na 170 a 200 gramů namísto zcela běžných 250 gramů a částečně 125 gramů. Některým odborníkům se ale podle jejich slov nízké ceny másla nelíbí.

Jeho ceny nepokrývají ani náklady

„Dnes je spotřebitel velmi citlivý na cenu, ale ceny v obchodech vůbec neodpovídají realitě. Při dnešní výkupní ceně mléka kolem 11 korun za litr není možné vyrobit máslo, které by se prodávalo v obchodě za méně než 65 korun. To prostě nejde,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Extrémně levná másla podle jeho slov často pocházejí z Polska. I přesto ale Kopáček doplňuje, že ceny mléčných výrobků budou i nadále spíše klesat.

„Ceny potravin budou v bližší době kulminovat. Mlékaři, s nimiž se bavím, říkají, že už to výš nepůjde,“ uvedl. Vypovídají o tom i čísla na webu Akční ceny.

Podle těch v prvních měsících roku 2022 cena másla o 250 gramech byla v akci okolo 36 korun a pomyslného vrcholu dosáhla v říjnu, kdy ho bylo možné v průměru nakoupit za 53,40 koruny. Dnes jsou ceny zhruba na 46 korunách.

V poměru k výplatám je máslo levné

V poslední době nejen kvůli výkyvům cen, ale také kvůli snaze žít zdravým životním stylem Češi více nakupují rostlinné tuky, uvádí server Podnikatel. Mnoho lidí si ale všímá toho, že nyní máslo opět zlevňuje.

„V poměru ke mzdám je máslo opravdu laciné, za bolševika byla mzda 2000 Kčs, máslo stálo 10 Kčs, z výplaty tedy bylo možné koupit 200 kusů másla. Kolik dnes?“ píše v komentářích na Seznam Zprávách například pan Lukáš.

Najdou se ale i lidé, kteří zlevňování másla chápou a zároveň obchodníky kritizují: „Nejdřív nevěděli, kolik si za to říct a šponovali ceny do vesmíru, teď o to není rvačka ani v akci za 35 korun. Hned ve vedlejším regálu pak plné netknuté krabice s Ramou za 120 zatím stále pyšně čekají na své zájemce,“ uvádí v komentářích na iDNES pan Jan.

Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy, Akční ceny, Podnikatel

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články