Češi během covidu nakoupili rekreační objekty, nyní se jich zbavují. Ceny chat a chalup ale klesají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
chalupa
Zdroj: Shutterstock

Během posledních dvou let Češi ve velkém nakupovali chaty a chalupy. Mohl za to nejvíce covid, kvůli kterému se většina lidí žijících ve městě nemohla bez respirátoru ani podívat ven. Podle tiskové zprávy společnosti Bezrealitky tak šly rekreační objekty velmi na odbyt. Teď se ale většina z nich vrací do oběhu.

V letech 2019 až 2022 se poptávka po chatách a chalupách nevídaně zvedla. Mnoho lidí chtělo vlastnit místo, kde se budou moci i v době koronavirové krize volně pohybovat bez roušky a užívat si přírodu. Teď se velká část těchto lidí snaží chaty opět prodat.

Podle tiskové zprávy ale ti, kteří si myslí, že získají zpět své investice, těžce narazí. Dnes je totiž cena chatek výrazně nižší, a vrátí se jim tak jenom část peněz, které před rokem nebo dvěma do nákupu investovali.

Vlastnit chalupu je drahé

Že se velká část chat a chalup vrátí letos do oběhu, potvrzuje i server Seznam Zprávy. „Už od třetího kvartálu pozorujeme, že lidé začínají prodávat nadbytečné nemovitosti, tedy právě chaty a chalupy. Kupovali je ještě v době covidu s plány na rekreaci a nyní zjišťují, že je náročné je udržovat,“ uvádí Jan Martina, oblastní ředitel M&M reality.

Nejen podle jeho slov se do rozhodnutí Čechů promítá především zvyšování cen za energie. Většina lidí si uvědomila, že vlastnit rekreační objekt také něco stojí. V době ekonomické nejistoty jde navíc o způsob, jak získat prodejem peníze.

„Koupil jsem si chalupu v roce 2020. Využívali jsme ji ale s rodinou minimálně. Teď vážně uvažuji o tom, že bych ji prodal a peníze uložil na spořicí účet. Zároveň mám ale strach, že bych za ní dostal méně, než za kolik jsem ji koupil. Možná tak ještě nějaký čas počkám,“ říká pro Přehledně24 Lukáš, majitel jednoho z objektů.

Podmínky lepší nebudou

Podobně jako pan Lukáš uvažuje i pan Jindřich z Hradce Králové. Ten se však obává, že časem nebude situace lepší, ale naopak horší. „Ceny teď výrazně klesly. Nemyslím si, že za dva roky se mi chatu podaří prodat lépe než dnes,“ obává se.

Jeho slova potvrzuje pro server Peníze i Šarlota Smutná, datová analytička společnosti Sreality. Podle té byl v roce 2021 zájem o chaty ještě stále obrovský. V říjnu roku 2022 se ale poptávka dostala dokonce o 6 % níže než v předcovidových letech.

Ceny sice klesají, podle tiskové zprávy společnosti Bezrealitky mají ale některé nemovitosti stále svou hodnotu. Záleží samozřejmě především na lokalitě. Vyhledávané jsou především objekty na horách nebo u jezer, s dobrým dojezdem do velkých měst a vybavením s důrazem na elektřinu, popřípadě možnost připojení k internetu.

Zdroj: Tisková zpráva Bezrealitky, Seznam Zprávy, Přehledně24, Peníze

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články