Česko se zbavilo závislosti na ruském plynu, ten dále zlevňuje. Podle lidí je ale šetření více o počasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plyn
Zdroj: Shutterstock

Česká republika během loňského roku výrazně snížila závislost na ruském plynu. Z původních 97 % jsme se dostali na pouhá 4 %. Ruský plyn byl nahrazen především tím z Norska a také zkapalněným plynem LNG ze zámoří. V současné době jsou zásoby plynu v ČR stále nad 60 %.

V posledním týdnu teploty po předchozím ochlazení opět stouply. To se podepsalo i na topení v domácnostech, které se teď snaží výrazněji šetřit. To se ale mnoho rodin snažilo už loni v únoru, což podle Seznam Zpráv nyní do meziročního rozdílu výrazně promlouvá.

I proto byla podle analytika společnosti Amper Meteo Kamila Rajdla meziročně spotřeba plynu nižší o 1,6 %. Ovšem při porovnání s pětiletým průměrem z let 2017 až 2021 neočištěná spotřeba klesla o 22,2 %.

Plyn zlevňuje

Podle České televize Češi na energiích výrazně šetří. Přesto však přibývá rodin a jedinců, kteří jsou závislí na podpoře státu. Dobrá zpráva je, že plyn v současné době stále zlevňuje.

Už na začátku měsíce se objevily informace o tom, že mnozí dodavatelé představily nové ceny. Ty se dostaly pod úroveň vládou stanoveného stropu pro letošní rok, tedy pod 3 Kč za jednu kWh plynu s DPH, uvádí Seznam Zprávy.

„Zlevněný plyn lidé pocítí nejspíš až tak příští rok. Nyní odebíráme draze nakoupené kontrakty,“ bojí se v komentářích na facebooku pan Honza. „Už se vyplácí nezávislost na Rusku,“ doplňuje ale k jeho slovům uživatel Jirka.

A podobný názor má i pan Miroslav v komentářích na Seznam Zprávách. „Už měsíc do ČR plyne jen 4 % plynu z RuSSka. A výsledek je hned vidět,“ napsal.

Ti, co strašili, se spletli

Premiér Petr Fiala vnímá nezávislost na ruském plynu jako velkou výhru. „Rok po začátku ruské agrese na Ukrajině jsme dokázali ukončit závislost na ruském plynu. Veškerý plyn, který v lednu přitekl do ČR, byl z jiných zemí než z Ruska. Opět se tak ukazuje, že všichni, kdo strašili, že nezvládneme zimu, neměli pravdu,“ uvedl na svém twitteru.

„Ještě bych teda trošku poděkoval počasí, to mělo vliv na snížení spotřeby taky,“ doplňuje v komentářích uživatel papa_kilo.

„Tak ono je to i tím, že není zima a tolik se netopí. Chlubení plnými zásobníky je super. Ale je to jen díky mírné zimě. Pokud by byla zima normální, tak by mě zajímalo, kde stát ten plyn sežene,“ uvažuje pak v komentářích na iDNES pan Jakub.

Zdroj: Seznam Zprávy, České televize, Facebook, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články