Kompenzace pro podnikatele. Za covidové Vánoce vyplatí vláda až 5 miliard korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

Loňské Vánoce stály celou řadu podnikatelů obrovské zisky. Kvůli vládním opatřením nemohly například normálně probíhat vánoční trhy, stejně tak byl omezen provoz celé řady obchodů s vánočními dárky. Nemluvě o tom, že situace byla velmi podobná i o rok dříve.

Proto se vláda rozhodla uvolnit část peněz na kompenzace velkým podnikům, které kvůli vánočním covidovým krizím utrpěly ztráty. Jenomže ačkoli se částka nakonec vyšplhala na 5 miliard korun, nepokryje podle odborníků všechno a zdaleka nevyjde pro veškerou část poškozených.

Vláda Petra Fialy podle Lidovek schválila kompenzační program a pomoci by měl zhruba 13 tisícům podnikatelů především s covidovými ztrátami z konce loňského roku. Pomoci by se měli dočkat především stánkaři a lidé, kteří měli na starosti organizaci vánočních trhů. Řadě z nich to ale zdaleka nepokryje ani náklady.

Čtyři programy podpory

Podle ČTK budou v rámci podpory postupně vypsány čtyři programy, přičemž první z nich by měl začít fungovat zhruba do týdne. Právě ten se zaměří především na stánkaře a organizátory trhů. Další dotační programy se pak budou zaměřovat na jiné skupiny podnikání.

Půjde v nich především o podnikatele z gastronomie, cestovního ruchu a ubytování, kteří ve velkém ztráceli především právě v době vánočních svátků. Ministři odsouhlasili programy COVID adventní trhy, COVID nepokryté náklady – sektorová podpora, COVID 2022 – sektorová podpora a COVID bus.

V každém z těchto programů budou podle všeho platit pro dotování peněz jiná pravidla. Podnikatelé si navíc musí vybrat pouze jeden z programů, příspěvky není možné kombinovat. První peníze by pak stát mohl začít vyplácet do tří týdnů.

„Invia se zapojila do dostupných programů státní podpory v rámci zákonných a regulatorních úprav v zemích, kde působí. Posouzení, zda jsou nebo byly tyto programy dostatečné, záleží na úhlu pohledu. V některých sousedících zemích se nastavily tamní programy velkoryseji, v jiných zemích omezeněji,“ řekla pro Přehledně24 Andrea Řezníčková, tisková mluvčí CA Invia.

Až 330 000 korun

„Stánkaři na adventních trzích budou mít nárok na pomoc podle počtu stánků a dní protiepidemických omezení,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela. Podle jeho slov bude za jeden stánek podpora činit 5000 korun na den, za dva 8000 korun, za tři 11.000 korun.

Nejvýše však jeden žadatel bude moci získat tímto způsobem 330 000 korun. Podle všeho tyto náhrady slíbila již předchozí vláda. Tu ale za toto rozhodnutí premiér Fiala s ministrem Síkelou kritizovali, protože podle nich Babiš neměl na podobné financování vyčleněné žádné peníze. „Na hodnocení rozdílu podpory podnikatelů předchozí a současné vlády v ČR je podle našeho názoru ještě brzy,“ hodnotí pro Přehledně24 situaci Řezníčková.

Zdroj: Přehledně24, lidovky.cz, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články