Odvody živnostníků se během tří let možná zvýší o 60 %. Podle Bartoše se ale zatím vláda na ničem neshodla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Muz ucty
Zdroj: Shutterstock

Stát se chystá navýšit živnostníkům odvody. Ty by během tří let mohly stoupnout až o 60 %. Díky tomu by jim měla stoupnout také budoucí penze. Lidem se to ale nelíbí, a někteří se dokonce ptají, jakou výhodu by pak vlastně mělo zůstávat osobou samostatně výdělečně činnou.

Velká většina podnikatelů nyní platí na pojistném jen minimální měsíční zálohy. Vzhledem k fungování penzijního systému tak na ně svým způsobem doplácejí zaměstnanci, uvádí Seznam Zprávy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura proto nedávno potvrdil, že experti debatují o tom, jak celkové finanční zatížení živnostníků přiblížit tomu zaměstnaneckému. Ačkoli server Podnikatel uvádí, že konkrétní plán na zvýšení odvodů zatím není stanoven, spekuluje se o tom, že do tří let by se měly zvýšit až o 60 %.

Proč zůstávat OSVČ?

Na twitteru se o navýšení odvodů zmínil profil ČT24. „Místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková pro ČT: V koalici by mohla být shoda na navýšení odvodů na sociálním pojištění pro OSVČ,“ uvádí příspěvek.

Pod tím se okamžitě strhla debata, kde převažují negativní názory komentujících. „Zrušit EET a hned nato zvýšit odvody OSVČ, to určitě povede k nadšenému přiznávání příjmů, viďte že jo?“ uvádí právník a pedagog Ondřej Dostál.

„Mohl by mi někdo vysvětlit, jakou jinou výhodu pak bude mít pro OSVČ jimi i zůstat?“ ptá se Heinrich Kraus. „Je to ostuda pětikoalice. Trestají vlastní voliče,“ píše se v dalším komentáři. Uživatel Mart pak doplňuje, že žije v Anglii a jako podnikatel zaplatí za pojištění v přepočtu 3700 korun ročně.

Piráti nesouhlasí

Ačkoli Jelínková v médiích uvedla, že ve vládní koalici panuje shoda, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš podle serveru Parlamentní listy tvrdí opak. Podle jeho slov se vláda zatím na ničem nedohodla a on za Piráty se zvyšováním odvodů o 60 % rozhodně nesouhlasí.

„Zvyšování odvodů OSVČ o 60 % za Piráty rozhodně nepodporujeme. Pokud by se férově nepřenastavil i systém minimálních odvodů podle výše příjmů, pohřbilo by to živnostníky s menšími příjmy a odrazovalo lidi od podnikání,“ napsal na svém twitteru.

V tomto případě celá řada sledujících děkuje Bartošovi za názor, někteří se ale přece jen ptají, kde je tedy pravda, když každý politik tvrdí něco jiného. „To je naprosto jednoduchá rovnice. Zvýšení odvodů OSVČ = zvýšení podílu práce v šedé zóně,“ varuje pak pan Zdeněk v komentáři pod ministrovým příspěvkem.

Zdroj: Podnikatel, Seznam Zprávy, Twitter, Parlamentní listy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články