Ferrari jako služební auto? Bartošovi se nelíbí nákup luxusních vozů na firmu, člověk je k práci nutně nepotřebuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ivan Bartos
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Pod zvyšováním daní si podle Ivana Bartoše lidé představují, že bude vláda sahat například na daň z příjmu. To ale podle jeho slov nehrozí. Kabinet se chce zaměřit spíše na zvedání daně u prokazatelně špatných věcí, mezi které patří alkohol a tabák. Mimo jiné by ministr pro místní rozvoj rád také zakázal například nakupování drahých vozů na firmy.

Už loni v říjnu premiér Petr Fiala slíbil, že se daně zvyšovat nebudou. Mluvilo se tehdy o tom, že stoupne jen jedna konkrétní, a to daň válečná. To, že zvyšování daní považuje za špatné, uvedl premiér i na svém twitteru.

„Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy,“ napsal tehdy.

Sjednocení daní

Jelikož je ekonomická situace stále neúnosná a inflace i nadále stoupá, není jasné, zda vláda dokáže svůj slib dodržet. Daň z mimořádných zisků se bude odvádět nejen v tomto roce, ale i v následujících dvou. Vláda si tím slibuje získat až sto miliard, které by měly pokrýt zejména doplatky rozdílů za ceny energií vzniklé zavedením vládních stropů, uvádí Newstream.

Další věcí k řešení je pak změna sazby DPH. V tuto chvíli se v České republice uplatňují tři daně z přidané hodnoty: základní ve výši 21 %, snížená 15 % a snížená 10 %.

Ministr financí Zbyněk Stanjura si ale myslí, že jde o zbytečně složitý systém, který je třeba zjednodušit. Spekuluje se tak o tom, že by se měly daně sloučit do jedné společné, a to ve výši 13 nebo 14 %. Ekonomové však varují, že takto namodelovaná nová snížená sazba by zvýšila například koncové ceny léků nebo knih.

Ferrari jako služební vůz neuznává

„Systém by se měl zjednodušit. V návrhu, který je nyní na stole, jsou dvě daňové sazby, ale strašně záleží na tom, které věci skončí v jaké kategorii. Spousta věcí, která je teď v 15procentní sazbě, by mohla spadnout do té 13procentní. Takže v mixu, který jako občan nakupuji, bych v celkové spotřebě vyšel takzvaně šul nul a třeba i lépe,“ uvedl k problému v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Ivan Bartoš.

Bartoš dále doplnil, že spousta lidí zejména v podnikatelské části si na firmu zvyšuje životní standard. Jde podle jeho slov například o luxusní auta nebo drahé večeře. „Myslím si, že ferrari u OSVČ v nákladech není služební vůz, který potřebuje k výkonu práce,“ objasnil.

Podle Zbyňka Stanjury je momentálně v jednání také zvýšení daně z nemovitosti. Ta je v České republice jednou z nejnižších. „Vůle daň z nemovitých věcí zvýšit by byla. Pokud jako ODS odmítáme růst přímých daní, tak vám zůstávají jen nepřímé a majetkové daně. To je logické,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

Vláda v současné době řeší daně z několika úhlů pohledu a v následujících dnech bude ještě veškeré své návrhy projednávat. Změny, které by měly platit od 1. ledna 2024, předloží kabinet podle Stanjury pravděpodobně na jaře.

„Na jaře bych chtěl, aby vláda schválila návrh zákonů a ty jsme poslali do Poslanecké sněmovny, posléze do Senátu. Když ten legislativní proces bude trvat několik měsíců tak, aby to bylo účinné a platné k 1. lednu, tak myslím, že ten kalendář je docela jasný,“ cituje jeho slova web ministerstva financí.

Zdroj: Přehledně24, Newstream, CNN Prima NEWS, Ministerstvo financí ČR, Deník

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články