Změní se věková hranice odchodu do důchodu i způsob zvyšování důchodů. Dotčeným se situace nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurečka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Pokud někdo pracuje od 18 a vykonával náročnou profesi, půjde do důchodu dříve než ten, kdo pracuje od pozdějšího věku v méně náročném povolání. S tímto návrhem přišel podle Novinek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

V minulém týdnu vláda jednala o zvyšování hranice pro odchod do důchodu. „Je potřeba to rozlišit na lidi, kteří jsou dnes v důchodovém nebo předdůchodovém věku, a na generaci takzvaných Husákových dětí. Pro ty, kteří se narodili před rokem 1973 se určitě nic měnit nebude,“ slibuje Jurečka.

U zbytku lidí je ale možnost, že se jim odchod do důchodu prodlouží. Jurečka chce údajně nastavit věkovou hranici s ohledem na dvě věci – jednak na prodlužující se délku dožití a také délku života ve zdraví, a jednak na fakt, že se mění doba, kdy lidé začínají být aktivní na pracovním trhu.

Bude se to týkat jen někoho, uklidňují politici

„Bez reformy bychom dospěli k tomu, že by na důchody nebylo,“ říká k problematice Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se lidé nemusí bát zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, protože se to bude týkat jen jedinců mladších čtyřiceti let. Právě těm se ale situace nelíbí.

„Až do smrti budu platit daně, abych umřel v práci? Vy jste se zbláznili. Takže mě čeká: žádný důchod, žádné vlastní bydlení, klimatický rozvrat. Pecka,“ vzkázal Pekarové na twitteru jeden z uživatelů. „Takže si budu platit celý život na důchod, kterého se se solidní pravděpodobností ani nedožiju?“ ptá se někdo další.

Pavel chce vládě pomoci s reformou

Důchodový systém je v České republice v tomto nastavení dlouhodobě neudržitelný. Kromě změny věku, ve kterém budou lidé do důchodu odcházet, chce Jurečka změnit i způsob zvyšování důchodů. „Budeme připravovat v letošním roce i před celkovým balíkem důchodové reformy materiál, který by měl upravit legislativní podmínky valorizace,“ citují ministrova slova Seznam Zprávy.

S jeho názorem souhlasí i nově zvolený prezident Petr Pavel, který chce vládě s důchodovou reformou pomoci. „Důchodová reforma se stala předmětem emotivních debat řady nesmiřitelných politických soupeřů. Rád bych přispěl, že bych vládě pomohl s vysvětlováním toho, proč musíme reformu dělat a že skutečně není čas ji odkládat,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle serveru České důchody také uvedl, že nelze stanovit jeden důchodový věk pro všechny profese. „Když se budeme bavit o možném prodloužení věku odchodu do důchodu, je potřeba říct, že tady bude zapotřebí velké flexibility,“ řekl a doplnil, že celý proces bude nejspíš „hodně bolet“.

Zdroj: Novinky, Twitter, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, České důchody

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články