Zbyněk Stanjura opětovně otevřel téma navýšení věku odchodu do důchodu. Aktuálně je hranice nastavená na 65 let

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
duchodci
Zdroj: Shutterstock

Vláda se chystá v roce 2024 otevřít v rámci důchodové reformy debatu o dalším zvýšení věku odchodu do penze. Tento záměr potvrdil pro Českou televizi ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že dle jeho názoru by se mělo v navyšování věku i nadále pokračovat.

Aktuálně platí, že muži a ženy bez dětí odchází do důchodu ve věku 63 let a 10 měsíců, ženy s jedním dítětem v 63 letech a 2 měsících a ženy se 2 dětmi v 62 letech a 2 měsících. Jedná se však pouze o ročníky narozené do roku 1971.

Pro osoby narozené po roce 1971 je věk odchodu do důchodu stanoven na 65 let. Celkový přehled odchodu do důchodu dle roku narození naleznete na webových stánkách České správy sociálního zabezpečení.

Vláda chce otevřít diskuzi

Debatu o navýšení věku odchodu do důchodu otevřel Marian Jurečka, který pro Seznam Zprávy řekl, že navýšení bude nutné kvůli demografickému vývoji obyvatelstva. Jurečka dále dodal, že by hranici odchodu nastavil dle náročnosti profese, kterou daná osoba vykonávala.

Nyní se k navýšení věku vyjádřil Stanjura a dodal, že důchodců, kteří odejdou do důchodu do roku 2030, se případné navýšení dotýkat nebude.

„Po roce 2030 začnou chodit do penze populačně silné ročníky. Myslím si, že abychom udrželi solidní důchody, měli bychom o tom debatovat,“ odůvodnil pro Českou televizi Stanjura své stanovisko.

S navýšením věkové hranice přišla i Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve svém balíčku úsporných opatření, jak připomíná server České důchody.

S poměrně svérázným vysvětlením, proč je třeba navyšovat věk odchodu do důchodu, přišel i ekonom Jan Švejnar.

„Důchodový systém, ať už v Evropě, nebo USA, byl o tom, že lidé žili v průměru jen rok nebo dva poté, co šli do důchodu. Jednalo se o pomoc, která byla velice krátkodobá, nebyla tak pro stát příliš náročná,“ sdělil pro CNN Prima News s tím, že nyní jsou lidé v důchodu desetiletí, a to si stát nemůže dovolit.

Premiér mírní svá slova

Premiér Petr Fiala občany uklidnil, že ani rok 2030 nebude tím zlomem pro pozdější odchod. „Teď se nebude žádný věk do důchodu zvyšovat. To, jestli se budeme bavit, že někdy v budoucnu, třeba po roce 2040, to je otázka, která souvisí s důchodovou reformou,“ dodal.

Pro pořad deníku Blesk „Ptám se, pane premiére“ však Fiala ještě začátkem listopadu uvedl, že za jeho vlády k žádnému navyšování věku nedojde.

„To určitě v průběhu našeho volebního období nenastane, odchod do důchodu v 65 letech bude platit,“ odpověděl na jednu z položených otázek.

Opozice souhlasí částečně, občané vůbec

Téma důchodové reformy naráží u opozice, ale tentokrát jen z poloviny. Zatímco SPD s navýšením nesouhlasí, hnutí ANO je ochotné na toto téma diskutovat.

„Dá se o tom debatovat u některých profesí, proč ne. Ale pak jsou profese jako hasiči, zdravotní sestry, určitě nechci na někoho zapomenout, kde to nepřipadá v úvahu,“ sdělila pro Českou televizi Alena Schillerová.

A co na to občané? Dle hlasování pro server Deník celých 93 procent z více než 6 000 odpovědí s navýšením věku nesouhlasí.

Stát na důchody nemá finance

Dle České televize posouvání věku odchodu do důchodu, zavedené v roce 2010, přineslo státnímu rozpočtu mnohamilionové úspory. U posunutí o rok by se mělo jednat o 17 miliard korun.

Josef Bernard, který je šéfem rozpočtového výboru, upozorňuje na skutečnost, že již nyní si vláda musí na důchody půjčovat a situace se má ještě zhoršit.

„Deficit důchodového účtu bude ještě daleko radikálnější, než je teď, teď už ho máme kolem 60 miliard korun, to už je hodně. Ta debata by spočívala v tom, že ti, kteří půjdou do důchodu třeba za 10 let, by šli o dva měsíce později a postupně by se to muselo navyšovat,“ uvedl pro Českou televizi.

Zdroj: ČSSZ, Česká televize, Blesk, Seznam zprávy, České důchody, CNN Prima News, Deník

Autor: Soňa Jiroutová



Související články