Poslanci rozhodli o zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok. Opozice jej kritizuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: Profimedia

Poslanci v úterý rozhodli o zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 375 miliard korun. Vláda Petra Fialy se setkala s velkou kritikou od opozice. Podle Aleny Schillerové, stínové ministryně financí, má totiž vláda v rozpočtu 150 miliard, které jednoduše neexistují.

Vláda podle webu Poslanecké sněmovny musela schodek státního rozpočtu zvýšit především kvůli následkům invaze Ruska na Ukrajinu. Důvodem jsou podle ní také výdaje na řešení vysokého růstu cen, a to hlavně energií, píší Novinky.

Pro schválení novely hlasovalo 86 přítomných poslanců stran vládní koalice. Proti byli poslanci SPD a ANO. Ti se také po schválení navýšení schodku rozpočtu výrazně ozvali. Novelu zkritizovala především Alena Schillerová.

150 miliard na vodě

Podle Schillerové má vláda ve svém schodku rozpočtu 150 miliard, které jsou takzvaně na vodě. „Chybí vám 150 miliard. Máte mít schodek 445 miliard a máte 295, protože bylo před volbami,“ vyčetla stínová ministryně ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi podle serveru Seznam Zprávy už před časem.

Teď prohlásila, že válka rozhodně za tak vysoký schodek státního rozpočtu nemůže. „Dohnalo vás to. Přesto, že máte o 127 miliard na příjmech navíc, tak jste schválili schodek, který my jsme rozpočtovali na rok 2022. Za válku na Ukrajině to neschováte a dobře to víte,“ uvedla podle Novinek.

„Ekonomická situace v České republice se vládě začíná vymykat kontrole. Důkazem je, že důvěra podnikatelů je v rámci konjunkturálních průzkumů pod dlouhodobým průměrem, důvěra spotřebitelů je na historicky nejnižším bodě, 1/3 domácností uvádí, že sotva vyjde se svými financemi,“ přisadila si Schillerová na svém facebooku.

„Tohle není fér tvrzení. Kdyby nebyla válka, vláda by jistě dodržela schválený deficit 280 mld. Tam je ten problém. To číslo 280 mld. nám totiž říká, jak velký objem deficitu nemá s válkou nic společného. A ten problém vláda neřeší. V tom si s Babišem podat ruku může,“ rýpl si na svém twitteru Miroslav Kalousek.

Zvýšení schodku je opodstatněné

Ačkoli opozici se výsledný schodek státního rozpočtu nelíbí, podle premiéra Petra Fialy bylo jeho navýšení oprávněné. Novela podle jeho slov reaguje také na růst životních nákladů obyvatelstva vyvolaný vysokou inflací a cenami energií, píše iDNES.

Kromě státního rozpočtu se na schůzi řešila opět daň z neočekávaných zisků, která by podle České televize měla začít platit od roku 2023. Po jednání to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Zavedení daně kabinet podle něj spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně, uvádí Česká televize.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, Novinky, Seznam Zprávy, Twitter, iDNES, Facebook, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články