Sněmovna schválila sankční zákon. Jde o českou obdobu takzvaného Magnitského zákona

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

Poslanci v minulém týdnu schválili sankční zákon, díky kterému bude možné ukládat národní postihy vůči cizincům za závažná protiprávní jednání. Stát by těmto osobám mohl například zmrazit majetek nebo jim zakázat vstup na naše území. O zákon nejvíce bojoval ministr zahraničí Jan Lipavský.

„Mám velkou radost. Považuji to za výsledek naší sebevědomé zahraniční politiky. Pro mě osobně je to silný moment,“ řekl podle iDNES po přijetí zákona ministr Lipavský. Podle informací serveru pro schválení zákona hlasovalo 112 ze 130 přítomných poslanců.

„Za některé věci stojí bojovat. Dnes Sněmovna schválila mnou navrhovaný sankční zákon, tzv. Magnitského zákon, který nyní míří do Senátu. ČR tak bude mít nástroj proti všem, kteří porušují lidská práva, podporují terorismus či se podílejí na kyberútocích,“ napsal hrdě ministr na svém twitteru.

Za své jednání si vysloužil pozitivní komentáře. „Strašně se vám omlouvám za to, že jsem vám nevěřil, ale mýlil jsem se. Jste jeden z mála, který dělá z ČR něco, co tady 20 let nebylo. Ještě jednou se moc omlouvám,“ napsal jeden sledující. A další dodal: „To říkám pořád, že do politiky musí mladí lidé.“

Český Magnitského zákon

Zákon podle Novinek umožní využívat i jiné postihy než ty, které jsou uvedeny na sankčním seznamu Evropské unie. „Bude to významný nástroj pro českou zahraniční politiku,“ věří Lipavský.

Přezdívá se mu český Magnitského zákon, a to podle původního Magnitského zákona, který podepsal v roce 2012 tehdy prezident USA Barack Obama. Zákon uvaluje finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Je pojmenovaný po ruském právníkovi Sergeji Magnitském.

Přijetí do konce příštího roku

Podle Karla Haase za ODS a Heleny Válkové za ANO je po posledních úpravách provedených v návrhu zákona zaručeno, že se na na sankční seznam dostanou cizinci či zahraniční společnosti oprávněně. Jan Lipavský za jejich spolupráci a úpravy návrhu poděkoval.

Podle serveru Seznam Zprávy počítá vláda Petra Fialy se zavedením nového sankčního zákona nejpozději koncem příštího roku. Obdobné zákony mají z unijních zemí Francie, Nizozemsko, Lotyšsko nebo Estonsko.

Zdroj: Seznam Zprávy, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články