Vláda zpřísní pravidla pro vstup Rusů na území ČR. Putin je slabý, ztrácí Čínu i Indii, míní Lipavský

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

Česká republika zpřísňuje pravidla pro vstup Rusů na naše území. Od 25. října bude nově odepřen vstup Rusům s platným schengenským vízem vydaným za účelem turistiky, sportu či kultury jakýmkoli státem EU. Po jednání vlády to na tiskové konferenci oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský.

„Vláda schválila můj návrh na zpřísnění vízových restrikcí pro ruské občany a podporu běloruských a ukrajinských studentů. Od 25. října nebudou moci Rusové s schengenským vízem vydaným za účelem turistiky, sportu či kultury jakýmkoli státem EU vstoupit do Česka,“ napsal Lipavský na svém twitteru.

„Zatímco na Ukrajině padají ruské rakety na dětská hřiště a na lidi, kteří prostě jenom jdou do práce, do Česka přicestuje denně přes mezinárodní letiště až 200 občanů Ruské federace,“ cituje slova Lipavského web ministerstva zahraničních věcí.

„Proto jsme se shodli, že nově bude odepřen vstup některým ruským občanům, kteří na české území přijíždějí přes vnější schengenské hranice,“ doplnil. Na jednání vlády se kromě tohoto tématu vláda shodla také na tom, že Ukrajinci budou moci žádat o oprávnění k pobytu v Česku za účelem studia, i když obdrželi dočasnou ochranu v jiné zemi EU, píše Česká televize.

Putin slábne

Podle Lipavského je v poslední době Putin stále slabší. Ukázalo se, že zdaleka není tak silný, jak se předpokládalo. Ministr to prohlásil v rozhovoru pro německý deník Bild. Uvedl, že éra někdejší německé kancléřky Angely Merkelové a s tím související vstřícný přístup k Rusku skončily.

„Evropa by se nyní měla především naučit omezovat vliv Moskvy,“ míní ministr. „Putin je v současné době slabý vůdce. A v Rusku být slabým vůdcem často vede k osobnímu konci,“ uvedl v rozhovoru.

V nedávné době Putin několikrát uvedl, že útok na Kerčský most považuje za terorismus. Moskva přitom ale útočí na civilní cíle na Ukrajině a mnoho politiků vnímá jako teroristickou zemi právě Rusko. A to včetně ministra zahraničí Lipavského.

Chtějí oslabit morálku Ukrajinců

Útoky na civilní cíle mají podle Lipavského jediný důvod: Rusko se pokouší oslabit morálku Ukrajinců. Putin ale kvůli tomu ztrácí i Rusko a Čínu. „Hra na jadernou válku je příliš pro stát jako Indie a Čína, které mají jinak distancovaný postoj ke konfliktu,“ říká politik.

„Jak chcete zlepšit vztahy s Ruskem, když Rusko střílí rakety na civilisty a otevřeně to přiznává? Když Rusko vede energetickou válku proti Evropě? Když Rusko nasadilo proti Evropě hybridní vedení války a dezinformace? Myslím, že Německo tomu rozumí,“ dodal na závěr.

Zdroj: Twitter, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Bild, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články