Ukrajinou se ozývají výbuchy. Ruská odplata za zničení Kerčského mostu si vyžádala mrtvé i desítky zraněných

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kercsky most
Zdroj: Profimedia

229. den války na Ukrajině Rusko i nadále útočí na mnoha místech. V pondělí dopoledne se v centru Kyjeva ozvaly další výbuchy. Útok si vyžádal minimálně 8 mrtvých a 24 raněných. Ostřelování ale probíhá i na mnoha dalších místech. Tvrdé útoky mají být podle zahraničního webu Aljazeera pravděpodobně odvetou za zničení Kerčského mostu.

Kerčský most byl poškozen v sobotu 8. října. Jak uvádí web NPR, při útoku na jednu z hlavních zásobovacích cest pro Rusko došlo kromě poničení konstrukce také ke smrti minimálně tří osob. Pro Moskvu jde o velkou ránu a jako odpověď začíná ihned útoky oplácet.

V noci z neděle na pondělí začala země opět Ukrajinu ostřelovat. Celkově bylo na oblast Záporoží vypáleno 75 raket. 41 z nich se podle velitele ukrajinské armády podařilo sestřelit, nálety ale nadále pokračují, píše iDNES.

Putin: Jde o teroristický čin

Podle amerického serveru The New York Times stojí za útokem na Kerčský most ukrajinská rozvědka. Prezident Ruska si myslí totéž a označil událost za teroristický čin. „Není pochyb. Je to teroristický čin, jehož cílem bylo zničit kritickou civilní infrastrukturu v Ruské federaci,“ uvedl.

„Koupit takovéto množství výbušnin a dát ho do nákladního vozu, to nemůže udělat nějaká skupinka několika – byť vysoce motivovaných – nadšenců. To musí být přinejmenším s podporou státního aparátu,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Soukup.

Ať už ale za činem stojí kdokoli, podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského nemá Putin právo v souvislosti s válkou mluvit o terorismu, protože se sám dopouští kroků, které lze považovat za válečné zločiny. Nyní navíc jako odvetu za zničení mostu ostřeluje několik ukrajinských oblastí.

Chtějí nás úplně vymazat

„Snaží se nás zničit a vymazat nás z povrchu Země. Útočí na naše lidi, kteří spí ve svých domech v Záporoží. Zabíjí lidi na jejich cestě do práce v Dnipru a Kyjevě. Napříč Ukrajinou nepřestávají znít sirény. Dopadají na nás rakety. Bohužel jsou mrtví i zranění. Neopouštějte, prosím, své úkryty. Postarejte se o sebe a své blízké. Vydržme a buďme silní,“ uvedl v pondělí dopoledne Zelenskyj na sociální síti.

Podle jeho slov jsou ruské útoky nyní mířeny na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a proti obyčejným civilistům. Podle některých informací přitom ale existuje možnost, že za útokem na Kerčský most jsou sami Rusové. Ti podle ukrajinského poradce prezidenta Mychajla Podoljaka mohli hledat záminku pro další útoky.

„Zní to příliš cynicky i na Rusko. Není to ani 24 hodin, co ruská letadla zasáhla obytnou oblast v Záporoží dvanácti raketami,“ napsal na twitteru. Doplnil, že terorista zůstává ve světě pouze jeden a Ukrajina jím rozhodně není.

Zdroj: Aljazeera, iDNES, Česká televize, Telegram, NPR, The New York times

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články