Prezident Ukrajiny žádá o urychlené přijetí do NATO, čeští politici mezitím odsoudili anektování ukrajinských oblastí Ruskem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zelenskyj Volodymyr
Zdroj: AFP PHOTO / Ukrajinská prezidentská tisková služba / Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal smlouvu připojující čtyři ukrajinské oblasti k Rusku. Proti tomuto aktu se vyslovila většina českých politiků včetně premiéra či prezidenta. Následkem tohoto jednání ze strany Moskvy požádala Ukrajina o urychlené přijetí do NATO.

Minulý týden bylo na ukrajinských územích, která jsou okupovány ruskými vojáky, uspořádáno bleskové referendum. Lidé v něm měli určit, zda chtějí být územně připojeni k Ruské federaci, či nikoliv. Dle zveřejněných výsledků byly všechny čtyři oblasti v drtivé většině pro.

Referendum však v žádném případě neodpovídalo klasickým standardům. Většina zemí jej tak označila za nevěrohodné, či dokonce podvodné. Ani to však nezabránilo ruskému prezidentovi, aby v pátek svým podpisem potvrdil anexi těchto oblastí k Rusku.

S připojením nesouhlasí Miloš Zeman ani Petr Fiala

Proti tomuto jednání se ohradila většina politiků světa, včetně těch českých. Na svém twitterovém účtu se k situaci vyjádřil například premiér Petr Fiala, předseda Pirátů Ivan Bartoš či předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Všichni svorně uvedli, že chování Ruska je nepřijatelné, ale také nelegitimní.

Na situaci zareagoval také prezident České republiky Miloš Zeman, který přes twitter svého mluvčího označil chování Moskvy jako krádež ukrajinského území.

Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf české diplomacie Jan Lipavský, který navíc uvedl, že bude žádat vytvoření mezinárodního tribunálu, který by stíhal a trestal zločiny představitelů Ruské federace.

Ukrajina chce rychle do NATO

Na situaci přirozeně zareagovala také samotná Ukrajina. Její prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek podepsal žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance (NATO). Informovali o tom Novinky s odkazem na deník Ukrajinska pravda.

„De facto jsme již prošli do NATO. De facto jsme již prokázali kompatibilitu se standardy Aliance. Pro Ukrajinu jsou skutečné – skutečné na bojišti a ve všech aspektech naší interakce. Důvěřujeme si, pomáháme si a chráníme se navzájem. To je Aliance,“ uvedl podle ČTK Zelenskyj na sociální síti Telegram.

Uspěje napodruhé?

Není to poprvé, kdy se Ukrajina snažila stát jedním ze členů NATO. Svůj zájem projevila hned na počátku války, její snahy však nikam nevedly. V březnu nakonec ukrajinský prezident prohlásil, že je mu jasné, že se jeho země do Aliance nedostane.

„Je jasné, že Ukrajina není členem NATO, my to chápeme, jsme adekvátní lidé. Roky jsme slýchali o otevřených dveřích, ale nyní jsme také slyšeli, že se dovnitř nedostaneme, a to si musíme přiznat,“ řekl tehdy podle ČTK prezident ve svém projevu.

Zda budou jeho snahy nyní úspěšné, nedokáže nikdo odhadnout. Aby se nějaká země stala členem NATO, musí souhlasit parlamenty všech stávajících členských států.

Zdroj: ČTK, Novinky, Přehledně24, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články