Putin se chystá v Kremlu vyhlásit anexi čtyř ukrajinských oblastí. Zabere 15 % celkového území Ukrajiny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin dnes odpoledne oficiálně promluví v Kremlu před parlamentem během ceremonie, která má podle všeho znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. K Rusku by tím měly být oficiálně připojeny čtyři ukrajinské oblasti.

Rusko nemá ani po nedávných neúspěších v plánu ustoupit od svých vojenských operací na Ukrajině. Právě to by měla anexe několika území ukázat Západu, jak tvrdí Konstantin Zatulin, poslanec z ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko.

„Když je Putin vystaven tlaku, obvykle spíše více lpí na svých cílech a dělá odvážnější, ale zároveň také efektivnější kroky,“ uvedl Zatulin pro zahraniční web Aljazeera. „Rozhodně nemáme v plánu udělat žádný ústupek,“ dodal.

15 % z Ukrajiny

V okupovaných částech Ukrajiny v minulých dnech probíhala referenda, na základě kterých by nyní tato území měla být připojena k Rusku. Kyjev a Západ s anexí nesouhlasí. Podle agentury Reuters má být k Rusku připojeno území o velikosti zhruba 15 % celé Ukrajiny.

Jde o mezinárodně neuznávanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku na východě Ukrajiny a také o Chersonskou a Záporožskou oblast na jihu Ukrajiny, které invazní jednotky zčásti obsadily, píše iDNES. Ceremonie se uskuteční dnes v 15 hodin moskevského času, tedy ve 14 hodin času našeho.

„Jde sice o krok, který znamená velký risk a uzavírá nám některé možnosti, na druhou stranu ale bojujeme za zajištění své existence a místa ve světě. Západu rozhodně neukážeme slabost,“ říká k situaci Zatulin.

Teď dostaneme Západ do nepříjemné situace my

Podle Andranika Migranyana, profesora Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů a bývalého poradce prezidentské administrativy, se Rusko snaží znovu si dobýt respekt. Putin si je vědom toho, že odražení vojsk v Charkovské oblasti ho postavilo do složité situace.

„Anexe má Západu ukázat, že to oni jsou v nevýhodné situaci. Putin chce ukázat, že stejně tak jako postavil nepřítel do nepříjemné situace jeho, dovede to na oplátku i on,“ řekl. Dodal ale, že referenda o anexi uzavírají dveře jakémukoli dalšímu jednání o míru.

„Na druhou stranu otevírají dveře úplné likvidaci Ukrajiny,“ doplnil podle BBC. Rusové jsou v současné době velmi neklidní i v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace, kvůli které prchají ze země tisíce lidí.

Putin se sice podle některých politiků dostal do úzkých a toto je výsledkem, je ale třeba také myslet na to, že pod tlakem už udělal několik neuvážených rozhodnutí a pravděpodobně přijdou další.

Zdroj: Reuters, Aljazeera, BBC, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články