Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Podle Ukrajiny i Britů jde o důkaz, že jeho plány nevycházejí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil ve své zemi částečnou mobilizaci. Týkat by se měla zhruba 300 tisíc rezervistů a platit začala okamžitě po jeho projevu k národu. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře jde o důkaz toho, že Rusům situace nevychází tak, jak by si představovali.

Putin ve svém projevu v televizi uvedl, že je vyhlášení mobilizace obranou před Západem. „Hovoříme o částečné mobilizaci. To znamená, že branné povinnosti budou podléhat pouze ti, kteří sloužili v ozbrojených silách, mají určitou vojenskou specializaci a relevantní zkušenosti,“ řekl podle zahraničního webu Aljazeera.

Západ se podle jeho slov pokouší Rusko zničit. „Ve Washingtonu, Londýně i Bruselu tlačí na Kyjev, aby zaútočil přímo na naše území. Říkají, že Rusko by mělo být poraženo všemi prostředky dostupnými k boji. Své myšlenky už neskrývají,“ nechal se slyšet.

Rusko má strach

Putin poprvé veřejně promluvil o ztrátách na ruské straně. Podle webu The Brussels Times přiznal občanům své země, že za hranicemi zahynulo v bojích bezmála 6000 Rusů. Kritikou Západu nešetřil a varoval před Ukrajinou, která se chystá na ruské území zaútočit.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že Rusko si uvědomuje kritickou situaci, do které se dostalo. Slova o mobilizaci jsou podle jeho názoru důkazem toho, že válku začal Putin prohrávat.

„Vše jde stále podle plánu, že? Život má velký smysl pro humor,“ napsal na svém twitteru. Upozornil tím na opakované tvrzení Ruska, že jde vše tak, jak bylo předem stanoveno. To totiž Putin hlásal i přes ústup ruských vojsk z oblasti Kyjeva a v září také z Charkovské oblasti.

Rusko nemůže zvítězit

Že nemá Putin v současné chvíli na to, aby válku vyhrál, si myslí i náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil admirál Tony Radakin. Ten podle zahraničního webu BBC uvedl, že Rusko selhává ve všech ohledech.

„Putin měl vždy problémy s nasazováním vybavení, které má k dispozici. Nemá ani dostatek personálu, jeho pozemní síly jsou slabé. Naopak vidíme skvělou práci ukrajinských ozbrojených sil, které statečně bojují za svoji zemi a využívají mezinárodní podporu, kterou jim poskytujeme,“ cituje jeho slova CNN Prima NEWS.

„Už od počátku jsme říkali, že vojenská invaze na Ukrajinu byl velký omyl prezidenta Putina. A strategické chyby vedou ke strategickým důsledkům,“ dodal. Toto tvrzení podle svých slov zastával už od začátku, po mobilizaci v Rusku se potvrdilo.

Zdroj: Aljazeera, The Brussels Times, CNN Prima NEWS, BBC, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články