Vitalij Kličko jednal v Praze o další pomoci Česka Ukrajině. Zavzpomínal i na doby, kdy žil ve středočeských Milovicích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vitalij Klicko
Zdroj: Profimedia

Minulý týden v pátek dorazil do České republiky starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Ten se u nás setkal s některými vládními zástupci a jednal o dění na Ukrajině a o dalším řešení válečné situace. S lídrem Pirátů Ivanem Bartošem a premiérem Petrem Fialou mluvil podle TV Nova především o dalších možnostech pomoci ze strany České republiky.

V pátek po poledni se Kličko setkal s Petrem Fialou. „Putin a Ruská federace chtějí Ukrajinu, ale bez Ukrajinců, baží jen po majetku a prostředcích, a proto potřebujeme pomoc světa,“ uvedl na setkání starosta, který se proslavil jako bývalý boxerský šampion.

„Není to válka, je to genocida ukrajinského národa. Staré ženy, staří muži, děti, dospívající, ti všichni byli zabíjeni. Nebýt tolika novinářů na Ukrajině, situace by byla mnohem horší,“ řekl podle CNN Prima NEWS během konference Evropského výboru regionů.

Čest pro české politiky

Pro české politiky byla návštěva starosty Kyjeva velmi důležitým gestem. „Opět zpátky v Kongresovém centru! Hledáme řešení, jak dále podpořit rozvoj regionů. Evropský výbor regionů v čele s Vascem Alvesem Cordeirem je v tom naším důležitým partnerem. Už se k nám připojil i starosta Kyjeva Vitalij Kličko,“ napsal na svém twitteru Ivan Bartoš.

Ten se po schůzce vyjádřil i na instagramu, kde informoval o dalším jednání. „Během zítřka se zaměříme zejména na ekonomické a sociální dopady ruské agrese, a to včetně energetické krize, i na další možnosti podpory Ukrajiny,“ objasnil.

Sám Kličko ocenil jednání českých politiků a poděkoval všem za podporu. „V první řadě chci velmi poděkovat za vše, co jsem dnes v naší diskusi slyšel. Chtěl bych všem, kdo v Česku podporují Ukrajinu v této válce o zem a lidská práva, poděkovat. Je to výzva pro celý demokratický svět,“ řekl podle iDNES na tiskové konferenci.

Česko měl vždy rád

Po konferenci poskytl Kličko rozhovor pro CNN Prima NEWS, ve kterém zavzpomínal i na doby, kdy tu žil, konkrétně ve středočeských Milovicích. „Tohle je vlastně můj druhý domov. Miluji Prahu a návraty sem jsou pro mě velmi emotivní,“ vysvětlil.

Řekl, že velmi rád na doby strávené v České republice vzpomíná, má tu stále mnoho přátel, se kterými pravidelně komunikuje. Ačkoli tehdy byl velmi mladý, má uchovanou celou řadu vzpomínek, které jsou i v současné době velmi důležité.

„Všichni jsme tehdy byli ovlivňováni ruskou propagandou. Jen si to představte, byl jsem ještě malý kluk, když zemřel Brežněv. A my se tehdy báli, že nás Američané zotročí, protože nás Brežněv už nechrání. A přesně takto funguje propaganda i dnes v Rusku. A je to velká tragédie pro celou Ruskou federaci,“ řekl v rozhovoru.

Zdroj: CNN Prima NEWS, TV Nova, iDNES, Česká televize, Twitter, Instagram

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články