Kyjev zasáhly ruské rakety s plochou dráhou. Přítomný šéf OSN se v šoku zhroutil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
raketovy utok kyjev
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek večer došlo k další vlně ostřelování hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Večer zasáhly oblast dvě rakety s plochou dráhou. Že došlo k poškození širšího centra, potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ve chvíli ostřelování byl ve městě také generální tajemník OSN António Guterres, který je z celé události v šoku.

Kromě šéfa Organizace spojených národů byl útoku přítomen také bulharský premiér Kiril Petkov. Podle informací zahraničního serveru BBC došlo při ostřelování ke zranění celkem 10 lidí. Střely zasáhly obytný dům o 255 patrech, ten byl výrazně poničen.

Šéf OSN je podle Novinek v šoku, byl tak těsně po útoku předán zdravotníkům. První informace o mohutných explozích přinesla ukrajinská média už v 8 hodin večer, tehdy ještě nebylo jasné, zda střely skutečně zasáhly město, nebo je zničila ve vzduchu protitanková střela.

Slavný čin barbarství

Kuleba později na svém twitteru potvrdil, že Rusko skutečně střelami zasáhlo obydlenou oblast, jeho slova pak přes sociální síť doplnil i primátor Kyjeva Vitalij Kličko, který upřesnil, že šlo o Ševčenkivskou oblast, oběti na životech ale naštěstí útok neměl.

„Rusové zasáhli Kyjev v době návštěvy generálního tajemníka OSN a bulharského premiéra. Tímto ohavným činem barbarství Rusko znovu demonstruje svůj přístup vůči Ukrajině, Evropě i celému světu,“ napsal ministr zahraničí.

„Vypovídá to hodně o pravém ruském postoji k mezinárodním institucím a o snahách ruského vedení ponížit OSN,“ okomentoval večerní útoky na Telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle ukrajinských politiků chtěli předvést svou moc právě ve chvíli, kdy byli v zemi důležití jednatelé.

Došlo i na další útoky

Kromě útoku na Kyjev došlo k ostřelování také dalších měst v jeho okolí. Střely zasáhly blíže neurčenou infrastrukturu města Fastiv v Kyjevské oblasti. Prozatím ale nejsou o následcích tohoto útoku žádné dostupnější zprávy.

Na konci března Moskva oznámila, že své vojenské aktivity v okolí Kyjeva výrazně omezí. Rusové se z oblasti stáhli a situace v Kyjevě se uklidnila, zatímco se nepřátelská armáda začala soustředit na východ Ukrajiny. Možná ale šlo pouze o odvedení pozornosti, jak se nyní ukazuje.

Podle agentury AFP je čtvrteční ostřelování města první od poloviny tohoto měsíce. Je otázkou, do jaké míry byly včerejší výstřely varováním, ukázkou síly, nebo snahou zastrašit představitele významných světových organizací.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Novinky, BBC, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články