Ukrajina dodržela slib a vyplnila do týdne od obdržení dotazník k přijetí do Evropské unie

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Leyenova Zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Při diplomatické návštěvě začátkem dubna předala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová do rukou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dotazník pro vstup do Evropské unie. Ten slíbil, že do týdne bude dotazník připraven. Dle agentury Reuters nyní Ihor Žovkva, zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře, informoval o tom, že dotazník je vyplněný. Dle jeho slov teď „míč bude na straně Evropské komise“.

„Stojíme při vás a vašem evropském snu,“ sdělila Ursula von der Leyenová při předávání dotazníku. Slíbila také urychlení rozhodovacího procesu.

Diplomatická cesta s nadějí pro Ukrajinu

Ursula von der Leyenová navštívila začátkem dubna Ukrajinu společně s šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem a slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Cílem této cesty bylo zejména předání zmiňovaného dotazníku a také návštěva Buče.

„Myslím si, že udělat si na tohle názor nepotrvá obvyklých několik let, ale jen několik týdnů,“ řekla von der Leyenová Zelenskému a ten jí přislíbil, že odpovědi do týdne připraví.

Ukrajina požádala o přijetí do EU krátce poté, co byla napadena ruskými vojsky. Proces přijetí do unie je však zdlouhavý a vyžaduje schválení všemi členskými státy. Ukrajině bylo přislíbeno urychlení procesu, prozatím však není jasné, jaký postup bude zvolen a o jaký časový úsek se bude jednat.

„Rusko se propadne do ekonomického, finančního a technologického úpadku, zatímco Ukrajina míří vstříc evropské budoucnosti. Tak to vidím já,“ řekla na tiskové konferenci von der Leyenová.

V rámci této cesty všichni zúčastnění navštívili Buču, aby se na vlastní oči přesvědčili, k čemu zde došlo. Slovenský premiér sdílel fotografie z této oblasti a uvedl, že s ním návštěva otřásla.

„Viděli jsme krutou tvář Putinovy armády, bezcitnost a chladnokrevnost, se kterou město okupovala,“ řekla podle agentury DPA von der Leyenová.

Dotazník k přijetí Ukrajiny do EU byl dokončen

„Prezident Ursule von der Leyenové slíbil při její návštěvě Ukrajiny 8. dubna, že do týdne Ukrajina vyplní dotazník, který přivezla. Dnes je to týden a můžeme říci, že přivezený dokument je z ukrajinské strany vyplněný,“ řekl podle serveru Ukrajinskaja pravda Žovkva.

„Očekáváme, že doporučení… bude pozitivní a potom bude vše záležet na členských státech EU,“ dodal. Dále uvedl, že by snad Ukrajina mohla status kandidátské země získat během nasedání Evropské rady ve dnech 23. a 24. června.

Zdroje: ČTK, Deník N

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články