Válku na Ukrajině pocítí celá Evropa. Na co se podle odborníků musí Češi připravit?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rusko ukrajina valka
Zdroj: Profimedia

Ruská invaze na Ukrajinu je tématem, které zasáhlo mnoho zemí, a to včetně České republiky. Nejedná se totiž samozřejmě pouze o otázku rusko-ukrajinských vztahů, ovlivněna bude celá Evropa, ne-li celý svět.

Spojené státy americké několikrát avizovaly, že pokud Rusko, které shromažďovalo vojenské jednotky na hranicích s Ukrajinou, skutečně do země vtrhne, bude to mít obrovské následky pro mnoho zemí. Ve čtvrtek v časných ranních hodinách Rusové skutečně udeřili.

Ačkoli Putin tvrdil, že se na Ukrajinu zaútočit nechystá a měl údajně vojáky od hranic stáhnout, zuří v současné době na Ukrajině boje, které mají desítky obětí. Lidé utíkají do krytů a jednotky nepřátel se blíží ke Kyjevu. Taková je situace přímo na Ukrajině, jaký vliv ale bude mít na občany České republiky?

Evropa je na Rusku závislá

Strach obyvatelstva, nejistota, ale také problémy ekonomické. To všechno podle odborníků hrozí nejen v České republice, ale i ve zbylých částech Evropy. Na Rusku je totiž značná část světa závislá hned v několika ohledech. I proto je velmi náročné řešení sankcí, které za porušení mírové dohody Rusko čekají.

„Evropa je na Rusku závislá v rámci energie, potravin a surovin více, než si oficiálně připouští, proto se bude EU a NATO snažit do poslední chvíle vyvarovat otevřenému konfliktu a v žádném případě jen tak Ukrajinu vojensky nepodpoří, nemají smluvní důvod proč. Konflikt by poškodil všechny občany EU ještě více a znamenal by začátek třetí světové války, což si mnozí neuvědomují,“ říká pro Přehledně24 ekonom Michal Kuzněcov ze společnost Kuzněcov & Partners Invest.

„Z Ruska do Evropy teče plyn a ropa a mnoho surovin včetně levného dřeva. Ukrajina je největší zemědělský výrobce v rámci Evropy. Takže nás čeká zdražení všech potravin, pohonných hmot, rozhodně se opět zdraží plyn a jiné energie. Projeví se to i na cenách stavebního materiálu a ve výsledku poskočí nahoru i ceny nemovitostí,“ dodává.

Dvě varianty

Podle ekonoma Pavla Borse z firmy NORMA existují dvě varianty, kterými se bude nadále vyvíjet ekonomická situace v Evropě – a tím pádem i u nás. Tou první je, že Západ nekompromisně izoluje Rusko. Pak dojde k navýšení cen paliv a energií a ruku v ruce dojde k další eskalaci inflace. Tato možnost je podle něj na 40 % pravděpodobná.

„Odhaduji zvýšení inflace ze současných 10 % na 15 %. K uklidnění a k postupné deflaci pak dojde až v roce 2023. K deflaci proto, že srovnávacím rokem bude rok 2022, kde se inflace částečně vymkne kontrole,“ doplňuje. U druhé možnosti pak tipuje zbylých 60 % pravděpodobnosti.

„Sankce Západu budou měkké, v podstatě půjde o akceptaci nového statusu quo Ukrajiny a situace na trzích se relativně rychle uklidní. Možná dojde ke krátkodobé umělé eskalaci cen pohonných hmot, nicméně Rusko pustí do Evropy víc plynu a dojde ke snížení tlaku na ceny energií,“ vysvětluje Bors.

Ekonom také dodává, že „obyčejný“ občan České republiky to výrazně pocítí pouze tehdy, pokud reakce západního světa bude opravdu rázná a tvrdá bez ohledu na ekonomické důsledky. „Otázkou zůstává, zda se najde natolik odvážný politik (a ne jeden), který to dokáže před občany své země srozumitelně obhájit,“ zakončuje myšlenku.

Zdroj: Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články