Ukrajina hlásí nouzový stav, zbytek světa uvaluje sankce

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Tank Rusko Ukrajina
Zdroj: Profimedia

Ruská federace včera uznala dvě separatistické republiky a poslala na ně armádu, jejíž cílem je údajně udržení míru. Ukrajina na to zareagovala vyhlášením nouzového ohrožení státu. Západní svět pak vyhlášením dalších sankcí směřujících na Rusko.

Po včerejších událostech vyhlásila Ukrajina nouzové ohrožení státu. To se bude týkat všech regionů republiky, včetně Luhanska a Doněcka, kde už tento stav platí delší dobu. Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajinské republiky může po třiceti dnech požádat parlament o jeho prodloužení.

V hlavní roli sankce

Kyjev nově zavádí sankce proti 351 Rusům. Patří mezi ně členové ruské Rady federace a také zákonodárci, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti republik Doněcko a Luhansko. Těmto lidem není dovolen vstup na Ukrajinu a také je jim odepřen přístup ke kapitálu, který mají na území Ukrajiny.

K sankcím se přidává i většina světa. Kromě Evropské unie je vyhlásila Velká Británie, Spojené státy Americké, Japonsko či Austrálie. O tom dalším postupu se nyní radí i Jižní Korea.

Putin na sankčních seznamech chybí

Evropská unie společně s Velkou Británii se rozhodla postihnout ruské banky a některé ruské podnikatele. Těm hodlá zmrazit majetek a zakázat vstup do země. Londýn se už nyní vyslovil, že pokud bude Putin dál pokračovat v agresivní politice, hodlá postihnout nejbohatší ruské oligarchy.

Podle Místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové však sankce nejsou dostatečně důrazné. Jak uvedl zpravodajský web České televize, komisařka by si představovala, aby byl prvním z nejvíce postihnutých Rusů Vladimir Putin.

Zmrazení majetku a zákaz vstupu

Jak už bylo ohlášeno včera, Německo se rozhodlo dále nepokračovat v německo-ruském projektu plynovodu Nord Stream 2 a neudělit souhlas k jeho provozu. „Mír a svoboda v Evropě nemají žádnou cenovku. S finančními následky počítáme,“ uvedla podle ČT24 ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Japonsko prozatím zmrazilo majetek některých ruských občanů a také zakázalo prodej ruských státních dluhopisů. Austrálie se rozhodla postihnout několik Rusů, kteří měli pomáhat ruské armádě při vstupu na Ukrajinu. Země jim zmrazila majetek a zakázala jim vstup do země.

Všechny výše uvedené země už nyní prohlásily, že nemají problém sankce ještě více navyšovat, pokud by došlo k dalšímu přesunu ruské armády směrem do středu Ukrajiny.

Zdroj: ČT24, iDNES

Autor: Karolína ŠevcováSouvisející články