Petr Fiala prohlásil, že jsme na pokraji války a na Rusko musíme uvalit tvrdé sankce

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

Situace kolem Ukrajiny a Ruska znepokojuje téměř celý svět a Česká republika není výjimkou. O tom, jak situaci vidí současná vláda, promluvil v pořadu Otázky Václava Moravce Petr Fiala. Podle něj by mělo být Rusko za jakoukoliv agresi potrestáno velmi tvrdými sankcemi.

Rusko stále pokračuje ve svých vojenských cvičeních, většina Evropy, USA i Kanada mezitím řeší, co se bude dít, pokud by došlo k reálnému napadení Ukrajiny. Napovědět měla sobotní bezpečnostní konference v Mnichově.

Vláda slibuje Ukrajině pomoc

Svůj postoj k situaci se snaží zaujmout také Česká republika. Ta veřejně proklamuje podporu Ukrajině. Před několika týdny jí dokonce poslala dělostřeleckou munici ráže 152 mm. Premiér připustil, že by mohla Česká republika vyslat i humanitární pomoc či dokonce své vojáky.

Rozhodnout by o tom musel ale Parlament České republiky. On sám by byl přirozeně pro. V tomto svém názoru se rozchází s prezidentem Milošem Zemanem. Ten už předešlý dar munice na Ukrajinu velmi ostře kritizoval a označil to za zbytečné „chřestění zbraněmi.

Nutné budou zřejmě sankce

Petr Fiala navíc v pořadu České televize uvedl, že země je připravená, pokud by došlo k nějaké agresi ze strany Moskvy, uvalit na Rusku velmi přísné sankce. „Nevíme, jaký typ sankcí bude uplatněn. Podle toho, jak bude vypadat případná ruská agrese,“ vysvětlil.

Sankce mají přirozeně vliv nejen na toho, na koho byly uvaleny, ale i na toho, kdo je uvalil. Toho se ale premiér nebojí a uvádí, že Evropská unie má připravený kompenzační balíček pro ty země, kterých by se opatření kolem Ruska nejvíce dotkla.

Fiala ale dodává, že kompenzace sankcí není to, co by nás mělo v současné době zajímat. „Musíme ale uvažovat jinak, tady hrozí válka v Evropě,“ řekl podle iDnes.cz Václavu Moravcovi.

NATO pracuje dobře

Tato hrozba je totiž podle něj reálnější. „Situace je vážná, je vážnější každým dnem. Není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války a pravděpodobnost mírového řešení se snižuje,“ myslí si předseda vlády, který má navíc pocit, že Rusko o jakoukoliv diplomatickou dohodu nestojí.

Zároveň ale připouští, že je Rusko ze současného vývoje událostí trochu nervózní. „Ruský prezident Vladimir Putin s tak jednotným postojem Západu nepočítal,“ vysvětlil v České televizi. Narážel na jednotný postup Severoatlantické aliance, která podle něj pracuje velmi kvalitně.

Zdroj: ČT24, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články