Putin spustil své jaderné cvičení. Západ se mezitím radí v Mnichově

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ukrajina Vojaci
Zdroj: Profimedia

Situace kolem Ukrajiny se každým dnem více a více vyostřuje. Putin navzdory všem odpůrcům zahájil cvičení zaměřené na jaderné zbraně. Uvedla to agentura Reuters. Mezi tím se v Mnichově konala bezpečnostní konference, které se radilo o dalším postupu.

Ruské vojenské cvičení, které se koná až příliš blízko s hranicím s Ukrajinou začalo v sobotu, a to navzdory nesouhlasu většiny Evropy i USA.

Cvičí se na zemi, ve vodě i ve vzduchu

Podle agentury Reuters Kreml zveřejnil informace, že byly úspěšně otestovány střely s plochou dráhou letu i strategické jaderné zbraně. Akce se účastnil osobně Ruský prezident Vladimír Puti, ale také prezident Běloruska Alexandr Lukašenko.

Do cvičení zapojilo vojenské letectvo, Jižní vojenský okruh, raketová vojska strategického určení i Severní a Černomořské flotily vojenského námořnictva.

Podle Scholze NATO nehraje žádnou roli

Zbytek světa se mezitím radí o dalším postupu, pokud by situace nějaký způsobem eskalovala. V Mnichově v sobotu proběhla bezpečnostní konference, které se Rusko, na rozdíl od předchozích let, nezúčastnilo. Promluvil tam mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz.

Agentura s odkazem na státníkův projev uvedla, že podle Scholze neexistuje nic, co by mohlo ospravedlnit 100 000 ruských vojáků rozmístěných na hranicích s Ukrajinou. „Nynější mezinárodní systém je založen na spolupráci,“ řekl ve svém projevu.

Podle něj tato situace vůbec nesouvisí s možným vstupem Ukrajiny do NATO, se kterým neustále operuje hlava ruského státu. „Nestane se tak ani v nejbližších letech a Putin to ví. Argumentuje ale tím, že je to výhledové riziko, takže může jednat tak, jak nyní jedná,“ vysvětlil.

Na straně Ruska je Čína

Na jednání promluvila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, americká viceprezidentka Kamala Harrisová, nebo britský premiér Boris Johnson.

Všichni ve svých projevech aktuální chování Moskvy odsoudili. Stejně tak varovali před dezinformacemi a hackerskými útoky, které mohou pocházet právě z Ruska.

Jediný opačný názor reprezentoval čínský ministr zahraničí. Ten se stavěl velmi kriticky k Severoatlantické alianci, kterou označil za přežitek z dob studené války, která by se měla podle něj značně reformovat.

Všichni se na bezpečnostní konferenci ale shodli na tom, že je nutné vést z Moskvou dialog. O ten se má pokusit opět prezident Francie Emmanuel Macron, který se má s jeho ruským protějškem spojit už v neděli.

Zdroj: Reuters

Autor: Markéta Mladá



Související články