Francouzský prezident odmítl testy na covid. Nechtěl dát Rusku svou DNA

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
kauza dlouhy stul
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin a hlava Francie Emmanuel Macron se na začátku tohoto týdne sešli, aby projednali ukrajinskou krizi. Zasedali u čtyřmetrového stolu, protože francouzský prezident odmítl testy na covid. Podle agentury Reuters s odkazem na členy týmu, již Macrona doprovázeli, politik nechtěl, aby Rusko mělo jeho DNA.

Dle agentury Reuters dokonce používali sluchátka a mikrofony, aby spolu mohli na vážná témata debatovat. Dlouhý stůl se stal terčem vtipů, jak zmiňuje ve svém článku australský zpravodajský server. Měl ale své opodstatnění.

Emmanuel Macron ale odmítl testy na koronavirus. Bál se totiž, že by tím pádem Rusko získalo jeho DNA, což je podle jeho slov nepřípustné.

Macron měl před návštěvou Putina dle Bussines Insider dvě možnosti. Buď podstoupit ruský test na covid, nebo udržovat odstup od Putina, uvedly dva zdroje s přímou znalostí Macronových zdravotních protokolů.

Nechtěl jim předat svou DNA

„Věděli jsme, že to znamená absenci potřesení rukou a dlouhý stůl. Ale nemohli jsme dopustit, aby se do rukou ruských úřadů dostalo prezidentovo DNA,“ řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů z okolí francouzského prezidenta.

Byla proto zařízena speciální místnost, kde mohli sedět oba politici u jednoho stolu, a zároveň dostatečně daleko od sebe, aby tím dodržovali hygienická pravidla.

Macron před odletem z Francie i po příletu do Ruska absolvoval vlastní antigenní testy na covid-19, které provedl jeho osobní lékař. Rusko navíc dodalo, že i sám Putin si přál zůstat v přísné zdravotní bublině.

Zdroj: Reuters, Business Insider, News.com.au

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články