Prezidentka Zuzana Čaputová má dost pomluv. Už chystá právní kroky

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zuzana caputova
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Podle opozice jedná Zuzana Čaputová pod taktovkou americké vlády. Prezidentka toto nařčení ale odmítá, a proti takovým výrokům chce podniknout právní kroky.

Nedávno vystoupila v Rádiu Expres, kde mimo jiné řekla, že jsou to pouze lži a výroky považuje za absurdní. Šíření těchto lží může přijít opozici draho, protože prezidentka chystá jisté kroky. Proti Čaputové vystupuje hned několik kritiků, kteří hlásají, že se jedná o americkou agentku.

Proti prezidentce jdou poslanci

„Jste americká agentka a sloužíte cizím zájmům. Slovensko to ví,“ objevilo se na webu opoziční strany SMĚR. „Mimochodem, vražda Jana Kuciaka a následný pokus o majdan Vás vynesl k moci jako otevřeně proamerickou kandidátku – jaké je to žít s pocitem, že nebýt Kuciakovy vraždy, nikdy byste se nestala hlavou státu?“

Poslanec Blaho očerňuje prezidentku, a to nejen z těchto důvodů. Spojené státy si ji podle jeho slov měly vybrat jako agentku a ještě dnes jí musí splácet dluhy. Nebojí se tedy vyjádřit svůj názor. „Proto je plně legitimní označit Vás za americkou agentku, zejména pokud uvážíme, že všechna vaše vyjádření v úřadu jsou ostře proamerická, protislovenská a protiruská,“ řekl Blaho.

Také slovenský expremiér Robert Fico nejde pro ostřejší slova daleko. Čaputové vzkazuje, aby si nechala udělat americké občanství a dělala velvyslankyni. Stejně jako Blaho i Fico má stejný názor na postavení Čaputové v politice. Její výroky jsou podle něj čistě proamerické, píše Blesk.

Zuzana Čaputová se ale v rádiu ostře vyhradila a uvedla, že toho má dost. Jsou to pouze absurdní lži, které se bohužel šíří celým politickým spektrem, a to nejen na Slovensku. Prezidentka si je jistá, že dotyční vědí, že roznášejí pouze lži. Jejich chování tedy z lidské strany nechápe, podle ní jde o politickou hru.

Dohodu mezi Slovenskem a USA prezidentka posvětila

Chce podniknout právní kroky, a to nejen kvůli poslancům. Své přidal také předseda vlády Igor Matovič, podle kterého se měla Čaputová scházet s americkou ambasadorkou. Nedávno se podepsala dohoda mezi Slovenskem a USA o spolupráci v oblasti obrany. Podepsal ji ministr obrany Jaroslav Naď a ministr zahraničí Antony Blinken.

„Posílení obranné spolupráce s hlavním garantem naší bezpečnosti, zejména v době prohlubující se nejistoty a geopolitického napětí, je pro Slovenskou republiku přirozeným krokem. Navíc je třeba mít na paměti, že tak činíme jako poslední země na východní hranici EU a NATO,“ vyjádřil se ministr zahraničí Ivan Korčok.

Dohoda bude platit deset let a její součástí je umožnění americkým vojákům využívat slovenské prostory letiště. Bratislava získá dvě miliardy korun na jejich obnovu a modernizaci. Smlouva podle některých kritiků ohrožuje suverenitu země, prezidentka ale dohodu podpořila.

„To, co jsem řekla, platí. Neobjevily se žádné nové skutečnosti, nové důvody, protože jsme tu analýzu udělali poctivě předtím, než jsem to prohlášení dala. Neumím takové zdůvodnění napsat,“ ukončila debatu Zuzana Čaputová.

Zdroj: Rádio Expres, SMĚR, Blesk

Autor: Raina TomanováSouvisející články