Vláda schválila pokračování Milostivého léta. V tom prvním dlužníci nevyužili příležitost naplno

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Během středečního zasedání schválila vláda pokračování takzvaného Milostivého léta. To umožňuje dlužníkům v exekučním řízení splatit velkou část dluhů bez úroků. Opakování milostivého léta by mělo začít 1. září a trvat bude 3 měsíce. Poprvé totiž mělo podle vlády pro mnoho lidí velký přínos.

Během prvního Milostivého léta využilo možnost splacení dluhu několik desítek lidí. Původně ale cílila akce až na 400 tisíc dlužníků a podle některých ekonomů tak zdaleka nenaplnila svůj potenciál. Vláda přesto doufá, že ve druhém kole Milostivé léto opět lidem pomůže.

Kromě Milostivého léta schválil kabinet na zasedání také vstup Finska a Švédska do NATO. Schválení se dočkala také novela zákona o svobodném přístupu k informacím. Ta byla přitom dříve několikrát odložena.

Ukončení dluhů

Následující Milostivé léto by podle návrhu mohlo ukončit exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Akce bude možností ukončit všechny exekuce, které začaly loni před 28. říjnem.

Podle České televize stačí, když dlužník předloží exekutorovi písemnou žádost a nechá si předložit svou dlužnou částku, kterou je třeba uhradit. Do 15 dní dostane odpověď a bude mít možnost uhradit peníze bez jakýchkoli financí navíc, tedy bez úroků a poplatků.

„Jedná se o opakování úspěšného konceptu, díky kterému se lidé mohou zbavit nezvladatelných exekucí vůči veřejnému sektoru. Milostivé léto II, jak se tomu už vžilo říkat, začne 1. září a bude trvat po dobu tří měsíců,“ uvedl premiér Petr Fiala podle tiskové zprávy na webu vlády.

Částečný úspěch

První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Tehdy dlužníkům stačilo splatit původní dluh a pokutu 908 korun, všechny ostatní úroky a peníze navíc jim byly odpuštěny. Exekutoři tak zastavili přes 42 tisíc jednání, akce ale původně cílila na daleko více osob.

Podle některých ekonomů navíc není Milostivé léto z dlouhodobého hlediska vhodným řešením podobných problémů. „Je to vstřícné gesto od státu, ale nemyslím si, že by se to mělo přeceňovat. Může tam být i nepříznivý efekt, když si dlužníci řeknou, že přijde další Milostivé léto a budou se zadlužovat ještě víc než doposud,“ nechal se slyšet Lukáš Kovanda pro Blesk.

Vláda předpokládá, že i v dalším kole Milostivého léta velká část dlužníků své exekuce splatí, je ale jasné, že vzhledem ke zvyšování cen energií, pohonných hmot i potravin nebude mít řada lidí peníze ani na původní dluh. Proto se dá do budoucna očekávat i zavedení dalších ročníků akce.

Zdroj: Vláda ČR, Milostivé léto, Deník N, Peníze, Česká televize, Blesk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články