Končí Milostivé léto. Dluhů se zbavily desítky tisíc lidí, akce ale cílila na mnohem vyšší čísla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
financni problemy
Zdroj: Shutterstock

Milostivé léto končí. Tříměsíční oddlužovací akce, během které se mohli lidé zbavit svých exekucí u veřejných institucí za velmi výhodných podmínek, končí. Podle dluhových poraden desítky lidí využily své šance. K situaci se vyjádřil i zkušený ekonom Lukáš Kovanda.

Díky Milostivému létu se exekucí mohli zbavit ti, kteří dlužili státu, kraji nebo třeba obci. „Nejčastěji to byly dluhy u dopravních podniků a na zdravotním pojištění. Ještě jsme hodně řešili například dluhy na nájemném u obecních bytů Potom tam byly nedoplatky za regulační poplatky,“ řekl ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

908 korun penále

Akce, která začala loni v říjnu, spočívala v tom, že lidé mohli uhradit původní dlužnou částku a odměnu 908 korun exekutorovi. Úroky, penále a další poplatky pak stát dlužníkům odpustil, často se přitom jednalo o obrovské a rozhodně ne zanedbatelné částky.

Ačkoli exekutorská komora podle iRozhlasu prozatím konkrétní počet lidí, kteří Milostivé léto využili, nezná, podle odhadů se jedná zhruba o desítky tisíc lidí. Akce ale cílila až na 400 tisíc dlužníků, její potenciál tak zdaleka nebyl naplněn. Ministerstvo už teď plánuje další podobný projekt.

Druhé Milostivé léto

„Je to vstřícné gesto od státu, ale nemyslím si, že by se to mělo přeceňovat. Může tam být i nepříznivý efekt, když si dlužníci řeknou, že přijde další Milostivé léto a budou se zadlužovat ještě víc než doposud,“ nechal se slyšet Lukáš Kovanda pro Blesk s tím, že sice projekt pomohl, rozhodně by na něj neměli ale lidé spoléhat a stát by si měl dát pozor na jeho dopad.

Jeho slova ale nejspíš zůstávají pouze viset ve vzduchu. „Druhé Milostivé léto by mělo začít platit od 1. září 2022. Akce by opět trvala tři měsíce, to znamená do konce listopadu. Druhé Milostivé léto bychom chtěli zefektivnit, aby bylo zabráněno výkladovým nejasnostem,“ uvedl podle serveru iRozhlas mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Zdroj: iRozhlas, Blesk, Seznam Zprávy, Milostivé léto

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články