Ekonom Lukáš Kovanda nesouhlasí s návrhem sociálních demokratů. Za co vyhrožují pokutami?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ekonom lukas kovanda
Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Celkem svérázný způsob řešení nedostupnosti bydlení zvolili sociální demokraté, kteří chtějí pokuty za neobsazené byty. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to krok, který celou zemi vrátí do 50. let.

Tento návrh přirovnal k zátahům na tzv. keťasy, kdy lidé měli spoustu zásob mouky, ale nepekli z ní housky. A právě k mouce přirovnal neobsazené byty. Řekl toho mnohem více, rozhovor přinesla CNN Prima News. Kovanda patří mezi hlavní ekonomy Trinity Bank.

Čím více se bude stavět, tím bude bydlení levnější, říká Kovanda

Kovanda tvrdí, že jestli chce vláda zlepšit dostupnost bydlení, je zapotřebí uvolnit regulaci bytové výstavby. To znamená, že čím více se bude stavět, tím větší bude nabídka bytů a logicky bude bydlení dostupnější a levnější. Vyjádřil se také k názoru Jany Maláčové, která podala návrh na uzdravení veřejných financí.

Podílet by se podle ministryně práce a sociálních věcí měli hlavně velmi bohatí lidé, velké firmy nebo banky. ČSSD na základě návrhu přinesla řešení v podobě zavedení zvláštních daní. „Je třeba uvést na pravou míru, že bohatí platí daně už teď. Velké firmy jsou největšími plátci daní v Česku včetně největších bank na českém trhu. To je jen levicový populismus a nepřekvapuje mě, že přichází od sociální demokratky,“ neváhal se Kovanda pustit do Maláčové.

Z České republiky odchází ročně na ziscích do zahraničí kolem 300 miliard korun, jedná se ale o zdaněné peníze. „Firmy tady přece daně platí, za kopečky odvádějí už zdaněné zisky,“ řekl Kovanda. Jestli chce Česká republika zabránit tomu, aby peníze nešly do zahraničí, je nutné změnit prostředí pro podnikatele. Zdanění ale mezi správné kroky podle Kovandy nepatří.

Uzdravit české finance bude těžký oříšek

Ekonom Trinity Bank se nebojí říct názor, že nová vláda bude mít před sebou těžký úkol. Jestli chce Česko ušetřit nějaké peníze, rozhodně tomu nepomůže propouštění státních zaměstnanců. „Pokud propustíme úředníky, zhorší se chod státní správy, ale výrazné úspory to nepřinese. Ušetří se tím nejvýše asi deset miliard korun,“ tvrdí Kovanda.

Taková částka je jen kapkou v moři. Kovanda zároveň dodal, že se nesmí sahat ani do státních zaměstnanců všeobecně. Musí se rozlišovat úředníci od lidí, kteří působí jako hasiči, policisté nebo učitelé. „Pokud propustíme také je, kdo bude tu práci dělat místo nich?“ ptá se Kovanda.

Na rozdíl od úředníků se podle jeho slov učitelé, hasiči ani policisté ve své práci „neflákají“. Maláčová přitom v návrhu uvedla, že je potřeba, aby větší daně platili bohatí lidé a firmy, které doposud daně neplatily nebo platily pouze malé částky. Jiný nápad měl místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

„Chceme, aby je u nás reinvestovali, tvořili nová pracovní místa a lidem rostly mzdy. Když lidem porostou mzdy, bude se zvyšovat daňový základ a vybere se víc na daních,“ uvedl v pořadu 100 dní do voleb. Podle něj by se Česká republika mohla k vyrovnanému rozpočtu přiblížit v roce 2025.

Autor: Raina Tomanová



Související články