Babiš schytal tvrdá slova od Pirátů. Tohle si za rámeček nedá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Profimedia.cz

Vše se týká migrace a aktuálních volebních bojů. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš totiž považuje celou situaci s migranty za vymyšlenou v rámci předvolebních kampaní, které jsou v plném proudu. Co o něm řekl, Babiše asi nepřekvapí. Informuje o tom web zpravy.aktualne.cz.

Podle Pirátů by se měli politici soustředit na prosazování českých zájmů v politice. „Uspěli jsme v prvních průzkumech, tak se nás Andrej Babiš bojí a o Pirátech lže. Nelegální migraci jsme odmítli,“ říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz ze své zahraniční cesty v Bruselu.

Podle Ivana Bartoše je pověst České republiky v rámci EU špatná. A to především kvůli rétorice premiéra Andreje Babiše. „Myslím, že naše role v NATO je daleko jasnější. Není to téma, které je českými politiky ve veřejném prostoru zneužíváno. Zatímco otázky evropské spolupráce zpochybňovány jsou,“ řekl Bartoš.

Volby změní Česko k lepšímu, doufá Bartoš

Piráti jsou přesvědčeni, že pro mnoho zemí nejsme spolehlivý partner, a doufají, že nadcházející volby to změní k lepšímu. „Nejde, že něco říkáte na summitu a něco jiného potom doma do médií, protože evropští politici samozřejmě dostávají překlady toho, co premiér říká o lidech, se kterými se rád fotí. Oni vědí, jak se Andrej Babiš vyjadřuje k Evropské komisi. To je ostuda,“ řekl.

V rozhovoru pro zpravy.aktualne.cz předseda vysvětlil i to, jak se stát úspěšným státem v předsednictvu Evropské unie, které je pro nás důležité. „Know-how a lidská síla je naprosto zásadní. Hlavní bohatství je v lidech, kteří to znají a kteří se těm tématům věnují.“

Piráti zdůrazňují, že V4 je pro nás také důležitá a rozhodně stojí za to udržovat dobré vztahy. „Není to tak, že chceme zahodit projekt V4, protože je v něm spousta věcí, které Visegrád řeší společně. Měli bychom mít sebevědomou politiku, která je demokraticky orientována, která respektuje lidská práva, která nepodporuje oligarchy.“

Naším největším partnerem je podle Pirátů stále Slovensko, ale i Německo nebo Francie. V rozhovoru si lehce rýpli i do současné vlády a chování prezidenta Miloše Zemana. „Každý hlas je v Evropě slyšet, když je to hlas aktivní a konstruktivní. Měnit věci trucováním, měnit věci vetováním, to není konstruktivní politika.“

Migrace jako strašák obyvatel

Největším problémem je migrace, na té se mnoho politických stran neshodne. „Viděl jsem teď reportáž České televize, kde se ptali politiků ANO, a ti dokonce říkali, že migrace není pro Česko téma. I politologové uvádějí, že když nevíte coby, vystrašíte lidi migrací,“ řekl Bartoš pro zpravy.aktualne.cz.

Web zpravy.aktualne.cz poukázal i na výroky Ivana Bartoše, které řekl v minulosti. Ty jsou dnes trnem v oku některých jiných stran a používají je ve své kampani. „Reakce je jednoduchá. Uspěli jsme v prvních průzkumech, dokonce jsme někde měli i přes 30 procent, tak se nás Andrej Babiš bojí a o Pirátech lže. Ale každý se může podívat na naše stanovisko. Nelegální migraci jsme odmítli,“ dodal.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články